Projev José Ugaze: Velká korupce – nová výzva

Vydáno 05. 05. 2015

José Ugaz byl roku 2011 zvolen za člena správní rady TI, od roku 2014 je jejím předsedou. Tento vystudovaný právník působil ve svém rodném Peru jako státní zástupce v několika velkých korupčních kauzách. Od roku 1986 využuje trestní právo na univerzitě. Byl členem mírové mise OSN a pozorovatelské mise OSN pro volby v El Salvadoru.

 

JOSÉ_UGAZ2

José Ugaz, předseda správní rady Transparency International | zdroj: Wikipedia

Projev José Ugaze ze 4. května 2015 v Kingstonu na Jamajce.

Dobré odpoledne všem. Nejprve bych chtěl poděkovat Trevorovi – profesoru Trevoru Munroevi – a Radě a členům National Integrity Action (NIA) za pozvání. Když jsem poslouchal Vaše příspěvky, zavedlo mě to do doby před třinácti lety, kdy jsem v Transparency International začínal.

Před rokem a půl jsme oslavili dvacet let existence. TI založil Peter Eigen, Němec a bývalý úředník Světové banky, a jsme teď jedna velká komunita. Jsme ve více než 100 zemích světa.

Myslím, že jsme postavili téma korupce do čelní řady. Před pár lety, například v roce 1996, bylo výslovně zakázáno zmiňovat slovo „korupce“ ve zprávách Světové banky. Je to díky snahám TI a dalších organizací, jako je ta naše, že jsme dokázali otevřeně diskutovat o dopadech korupce po celém světě – a to do té míry, že bývalý prezident Světové banky, pan Wolfensohn, v roce 1996 otevřel tuto debatu uvnitř instituce, s přiznáním že korupce je rakovina podrývající vývoj.

Před pár týdny jsem byl v Norsku, byl jsem pozván jako zástupce TI na festival mládeže, kde přes 450 mladých lidí z celého světa týden diskutovalo o korupci a jejích konsekvencích. Bylo vážně skvělé slyšet všechny ty mladé lidi vášnivě debatovat o tom, jak lépe uchopit toto téma a jak přispět k tomu, aby udělali ze světa lepší místo s méně korupcí.

Zbytek projevu k dočtení zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.