Projev José Ugaze: Velká korupce – nová výzva
José Ugaz byl roku 2011 zvolen za člena správní rady TI, od roku 2014 je jejím předsedou. Tento vystudovaný právník působil ve svém rodném Peru jako státní zástupce v několika velkých korupčních kauzách. Od roku 1986 využuje trestní právo na univerzitě. Byl členem mírové mise OSN a pozorovatelské mise OSN pro volby v El Salvadoru.
José Ugaz, předseda správní rady Transparency International | zdroj: Wikipedia
Projev José Ugaze ze 4. května 2015 v Kingstonu na Jamajce.
Dobré odpoledne všem. Nejprve bych chtěl poděkovat Trevorovi – profesoru Trevoru Munroevi – a Radě a členům National Integrity Action (NIA) za pozvání. Když jsem poslouchal Vaše příspěvky, zavedlo mě to do doby před třinácti lety, kdy jsem v Transparency International začínal.
Před rokem a půl jsme oslavili dvacet let existence. TI založil Peter Eigen, Němec a bývalý úředník Světové banky, a jsme teď jedna velká komunita. Jsme ve více než 100 zemích světa.
Myslím, že jsme postavili téma korupce do čelní řady. Před pár lety, například v roce 1996, bylo výslovně zakázáno zmiňovat slovo „korupce“ ve zprávách Světové banky. Je to díky snahám TI a dalších organizací, jako je ta naše, že jsme dokázali otevřeně diskutovat o dopadech korupce po celém světě – a to do té míry, že bývalý prezident Světové banky, pan Wolfensohn, v roce 1996 otevřel tuto debatu uvnitř instituce, s přiznáním že korupce je rakovina podrývající vývoj.
Před pár týdny jsem byl v Norsku, byl jsem pozván jako zástupce TI na festival mládeže, kde přes 450 mladých lidí z celého světa týden diskutovalo o korupci a jejích konsekvencích. Bylo vážně skvělé slyšet všechny ty mladé lidi vášnivě debatovat o tom, jak lépe uchopit toto téma a jak přispět k tomu, aby udělali ze světa lepší místo s méně korupcí.
Zbytek projevu k dočtení zde.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru