Video-seriál o podobách demokracie v zemích Visegrádské čtyřky – SVISS

Publikováno 07. 02. 2017

Proč se věnujeme tomuto projektu

Série krátkých video-relací je výstupem projektu SVISS (Streaming Visegrad Values), jenž má čtyři základní cíle:

  • podporu občanského dohledu a aktivní participace na rozhodování o veřejných záležitostech ve Visegrádských zemích,
  • popularizaci znalostí o otázkách vnímání korupce (ve sportu, státní správě, politice), přímé demokracie a politických práv (svobody slova a přístupu k informacím, petičního a volebního práva),
  • diverzifikovat obsah on-line médií a obohatit ho o odborně zpracované pořady na témata, pro něž se v main-streamovém info-tainmentu infikovaném dezinformačními weby těžko hledá prostor,
  • umožnit přeshraniční komunikaci reprezentantů občanské společnosti čtyř sousedících zemí, sdílení dobré praxe v aktivizaci občanské zainteresovanosti, upevnění spolupráce mezi aktéry.

Co konkrétně děláme

Vzniknou čtyři krátké „klipy“ v různých žánrech (vlog, interview, dokument, skeč) srovnávající souvislosti čtyř demokratických systémů a jejich vnitřní dynamiku v aktuálních evropských geo-politických událostech.

Už ze své podstaty bude mít projekt dobrou „vizibilitu“ – jeho záměrem je dostat daná témata a především jejich seriózní uchopení do širokých vod on-line médií, ale i za jejich břehy do širšího povědomí, k občanům zemí Visegrádu.

Další aktivity a parametry
  • Veřejná debata s tvůrci a aktéry v Bratislavě „Dobré zprávy v on-line médiích“ (září 2017) – filmová vyprávění a možnosti dorozumění v post-truth demokraciích
  • Promítání v kině Mladosť v Bratislavě (září 2017) – promítnutí všech videoklipů vzešlých ze spolupráce
  • Přetitulkováno – všechna videa budou opatřena titulky v jazycích visegrádské čtyřky. A natočena budou v jazycích partnerských zemí.

Jaké máme výsledky

Znáte střet zájmů na vlastní kůži? Myslíte si, že tak, jak jej známe v ČR, jej zažívají i v sousedním Maďarsku nebo na Slovensku? Víte, kdo jsou to whistlebloweři a zda žijí i mezi námi? Vážíme si svobodného přístupu k informacím, anebo se za něj začneme brát až teprve, když nám bude odpírán, tak jako tomu již nyní je v Polsku? – Jak asi tušíte potíže i výdobytky demokracie se svými sousedy mnohdy (ale ne vždy) sdílíme.

Proto nás napadlo, že to bude výborný námět na filmové zpracování, a tak jsme se čtyřmi dalšími partnerskými organizacemi začali točit krátké video-klipy zachycující konkrétní demokratické hodnoty v praxi středoevropských států. Nyní se na ně můžete podívat:

Slovensko: Echo – Může náš hlas zarezonovat?

Maďarsko: Hra v poli

Polsko: Pan „?“

Česko: Střet zájmů

Partneři

Na projektu se podílejí Transparency International – Česká republika, Watchdog Polska, slovenská produkční společnost Furia Film a maďarská pobočka Transparency International.

V případě dotazů, námětů nebo zájmu o spolupráci se neváhejte obrátit na koordinátora produkce.

 

Kontakt:

Ondrej-Cakl-male

Ondřej Cakl

projektový koordinátor

E-mail: cakl@transparency.cz 

Síťujeme:

Sdílejte nás s hashtagem projektu #sviss

Donoři

Období realizace: 1. 1. 2017–31. 12. 2017

Projekt podpořil Visegrad Fund.

 

visegrad_fund_logo_blue

Bojujte proti korupci s námi.