Potřebujeme stínovou radnici. K tomuto závěru dospěli účastníci veřejné debaty v Příbrami, kterou pořádalo TI a SOS Příbram

Vydáno 05. 06. 2013

Prodej I. polikliniky a stav městských sportovišť byly klíčovými tématy zajímavé a místy i dramatické veřejné diskuse, která se uskutečnila v Příbrami v úterý 4. června za účasti více než 60  občanů. 

Setkání zahájila Radka Pavlišová, vedoucí Právní poradny Transparency International a představila další aktéry: Zdeňka Šlehofera ze sdružení SOS Příbram, který mluvil o žalostném stavu sportovišť a lesoparků; Markétu Škodovou, která shrnula dění kolem prodeje I. polikliniky a také Jaroslava Tauchmana z Transparency International, který seznámil příbramské, jak bojují s korupcí na Liberecku. Pak přišla na řadu diskuse.

„Nikdo tady není. Pozvaní zastupitelé, radní, starosta, nikdo nepřišel. Tito lidé z tohoto sezení mají legraci. My jsme jim pro smích pro to, co si tady děláme, protože se jich to naprosto netýká, protože oni si jedou po svém,“ řekl přítomným jeden z účastníků, který sám patřil mezi lékaře, postižené kauzou I. polikliniky.

Na to reagoval Jaroslav Tauchman :“Boj proti korupci není jen o tom říci, že ten nebo onen krade, je to pomalý, zdlouhavý proces, ze kterého bolí hlava, ale který nakonec může vést k alespoň částečnému úspěchu.“ Jako příklad uvedl několik kauz z Liberce, ve kterých některým exponentům již hrozí vysoké tresty. Zápis celé debaty najdete na stránkách Příbramsko.eu

Na závěr Radka Pavlišová pozvala všechny přítomné na akci, kde bude řeč právě o tom, jakými prostředky lze úspěšně bojovat s korupcí. Prakticky zaměřený kurz se bude konat  ve čtvrtek 13. června od 17 hodin v Galerii Café U Modré kočky (ul. Heyrovského 171). Školení je součástí  projektu Kurz občanské protikorupční sebeobrany a povedou jej zkušení lektoři Transparency International ČR. Budou zde podrobně probrány nástroje, které aktivní občané mají k dispozici (od spolupráce s médii, přístupu k informacím až k podání trestního oznámení). Zváni jsou všichni občané regionu.

Obě akce se konají v rámci projektu Kurzy občanské protikorupční sebeobrany, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Více informací o projektu na webu: kops.transparency.cz

 

Kontakt:

Tereza Zběžková, manažerka projektu

Transparency International – Česká republika

zbezkova@transparency.cz

224 240 895

 

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.