Petr Leyer v ČT ke kauze v Hradci Králové

Vydáno 25. 11. 2015

Firma CTP nabízí městu Hradec Králové sedm milionů korun za dodatečnou legalizaci nepovolené stavby. Ve městě načerno buduje areál, do kterého investovala už přes 200 milionů korun. Potřebují k provozu povolit stavbu příjezdové cesty. Finanční nabídka rozdělila zastupitele na dva tábory.

PL CT

Petr Leyer v ČT | zdroj: ČT

Ve svém vyjádření vedoucí naší právní poradny nehodnotil zda má být stavba zbourána, či nikoliv, ale zda může město vyjít investorovi vstříc a zároveň akceptovat dar. A zda je přijatelná praxe obecně, že obce přijímají dary za to, že podporují některé developerské projekty.

„Dar pro město možný je, není to přímo nelegální, ale má to svoje limity, za které by město jít nemělo. Dar by měl být použitelný volně pro cokoliv, co si město určí, a neměl by být účelově vázán na konkrétní věc – v tomto případě na rozšíření příjezdové cesty. Tady je možná na městě, aby zkonzultovalo s občany, zda je tato stavba obecně prospěšná a zda je případná kompenzace dostatečná,“ vyjádřil se ke kauze Petr Leyer.

Zmíněna byla i kauza Amazonu v Dobrovízi. Rozdíl je zde ale zřejmý: „Tam je vše na začátku, obec i investor mohou vše zvažovat, v Hradci však firma stavěla načerno a teď se teprve snaží se situací vypořádat. Pokud daruje investor městu peníze například na výstavbu školky, na volné využití, nevidím v tom nic nelegálního, nebo neetického,“ shrnul.

Celé vystoupení možno zhlédnout na webu ČT.

 


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.