Paradoxem je, když lidé, kteří mají hluboko do kapsy, volí miliardáře

Vydáno 07. 03. 2017

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka byl hostem rozhovoru v Pressklubu Frekvence 1 Luboše Xavera Veselého. V rozhovoru rozvíjí, kromě důvodů propadu Česka v Indexu vnímání korupce 2016, zejména vlastní postoje k českému ministru financí Andreji Babišovi, jeho vstup a působení v politice a celkové téma, proč lidé do vlád usazují tu nejvyšší vrstvu. Skutečné věří, že miliardář uklidí nepořádek ve státě pro lidi, kteří mají do kapsy hlouběji?

DO XV Press klub F1

David Ondráčka hostem pořadu Pressklub Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1 | zdroj: TI

Jak se stát oligarchou?

Xaver Veselý otevírá rozhovor průpovídkou o chlapci, který sní stát se oligarchou. Vybral si ale chlapec dobře? David Ondráčka hodnotí současnou situaci pro oligarchy jako nejistou sezónu. A to zejména v případech oligarchů, kteří teprve po nashromáždění dostatečně velkého zisku přetáhli svůj vliv do politiky. S Andrejem Babišem v hlavní úloze, se ředitel Transparency International vyjádřil k jeho vstupu do politiky a současné kauze dluhopisů, která zakládá další pochybnosti o legitimitě současného ministra financí v boji proti daňovým únikům.

David Ondráčka dále v rozhovoru zdůvodnil propad Česka v Indexu vnímání korupce 2016. Upozorňuje, že Česko v celkovém hodnocení ztratilo „pouze“ jeden bod, což dle něj značí stabilizaci situace v ČR. Mezitím nás však v předbíhají v žebříčku další státy, které proti korupci bojují stále efektivněji. Co brzdí protikorupční snahy u nás? Přestože zaznamenáváme posun v protikorupční legislativě, samotné přijetí zákonů nestačí, vysvětluje Ondráčka.

V souvislosti s tématem byla také diskutováno hospodaření se státním rozpočtem a nevyvážené financování politických stran či korupce ve sportu. V závěru, vycházejíc z příkladu amerického prezidenta Donalda Trumpa, se v rámci rozhovoru rozvinula polemika o tom, proč lidé střední a nižší třídy volí do vedoucích funkcí miliardáře.

Celý rozhovor si můžete poslechnout online na webu Frekvence 1.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.