Ostravské „dědictví“

Vydáno 05. 06. 2014

Ostravská korupční kauza pana Dědice sice do Prahy dorazila, ale celostátní média se jí věnovala jen okrajově. A to je škoda, protože má i svůj celorepublikový přesah, jak o tom píše David Ondráčka na svém blogu. Je to neveselé, ale inspirativní čtení. Určitě si nenechte ujít!

Pocházím z Ostravska, region mám hrozně rád, ale u kauzy pana Dědice mi zase po čase bylo hodně stydno, to trapno se dá krájet. Tato kauza vážně hýbe ostravskou komunální a krajskou politikou, ale má i svůj národní přesah. S trochou nadsázky se dá říct, že se tu projevuje určitý pragocentrismus, protože se kauze celostátní média věnují méně, než si zaslouží. Evidentně Dědic byl propojený s místní elitou a dělal dost podobné věci, jaké v Praze nebo na národní úrovni dělali Janoušek, Rittig, Dlouhý, či v trochu jiné lize Johanes, Pokorný nebo Muzikář – a ti tu pozornost zaslouženě mají. Navíc, jak ukázaly další informace, provize mu platili opravdu mnohé firmy, jejichž trestní i daňová odpovědnost se bude také řešit.

Širší problém je v tomto ohledu v propojení politiků a místních šíbrů v řadě dalších velkých měst. Podobné vazby, zákulisní vliv a „dědictví“ se dají nalézt i v řadě jiných větších měst – počínaje Ústím či Libercem a konče Brnem nebo Zlínem. A nejde jen o upachtěnou komunální korupci. Třeba Ostrava má rozpočet zhruba 7 miliard, kraj dokonce miliard 16. Region je sice dynamický, ale má spoustu strukturálních a sociálních problémů a na všechny z nich jsou potřeba peníze a investice. A ty lidem Dědic a jeho političtí a korporátní nahrávači evidentně rozebírali ve velkém.

Dalším zajímavým aspektem je, jak takové „dědice“ nazývat. Lobbisté ani podnikatelé to evidentně nejsou, protože to pak uráží všechny podnikatele (i lobbisty) a význam to spíš zamlžuje. Jsou to prostě podvodníci, šíbři, kmotři, stíny, předmětem jejich „podnikání“ jsou podvody. Jsou to takoví obchodníci s deštěm vytvářející dojem, že bez nich se věci dít nebudou a „nezaprší“. Proč by se třeba primátor nebo radní nesešel s ředitelem dopravního podniku bez asistence takového „týpka“.  Navíc jsou mimořádně aktivní, permanentně komunikují a telefonují (5000 hovorů a sms s hejtmanem Novákem, další tisíce s ostravskými radními?), sypou z rukávu kontakty a útržky informací, mají zdánlivě nevyčerpatelnou energii, jsou schopni utahat. Ale odpovědnost je na politicích. Když tohle akceptují, dostávají se na šikmou plochu, ze které už se jen padá, následně se zamotají do neobratných lží a výsledkem je ono trapno.

Tento smutný příběh ostravský by přesto mohl mít svůj závěr a dohru. Nebude snadná a bude dlouho trvat, tak jako vždy. Policie a státní zástupci mají tentokrát nabito (Dědic je v této chvíli ve vazbě), jsou zachyceny převody peněz, smlouvy na provize a konkrétní zakázky, u kterých lze dovozovat předražení nebo porušení zákona. A tím je možné nalézt zdrojový trestný čin, vazbu na konkrétní smlouvy, za to sdělit obvinění a zainteresované postavit před soud.

David Ondráčka, ředitel TI, 4. června 2014


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.