Několik pohledů na současnou kauzu

Vydáno 17. 06. 2013

Poslední události spojené s masivní policejní „realizací“ v minulém týdnu, která měla za následek odstoupení premiéra Nečase  bude jistě ještě dlouho studováno, komentováno a možná bude mít i další pokračování. V tuto chvíli je však nutné zdůraznit několik zásadních bodů.

 

  • Skutečnost, že policie a státní zastupitelství se rozhodlo zasáhnout proti politicky nejexponovanějším osobám představuje dobrou zprávu pro Českou republiku – totiž, že tyto orgány pracují nezávisle, bez zásahů a omezení z politických tlaků.

  • Ještě před několika lety by nebylo myslitelné, aby policie a SZ mohla takový zásah uskutečnit, aniž by se o tom dozvěděly politické špičky a daly tomu stopku.

  • Tuto nezávislost je potřeba podporovat proti politických útokům, které přicházejí a ještě určitě přicházet budou.

  • Celou kazu je potřeba vnímat jako jeden trestní případ, jak také zdůrazňuje Olomoucké Vrchní státní zastupitelství. Není možné ignorovat, že na jednotlivé dílčí případy policie narazila při monitorování činnosti předních kmotrů. Právě rozplétání klientelistických sítí a stíhání trestných činů, které jsou s nimi spojené, představuje důležitou cestu k ozdravení českého veřejného prostoru.

Páteční  komentář Radima Bureše, programového ředitele TI,  k posledním událostem můžete zhlédnout zde:   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/zive-vysilani/videozaznam-477231-radim-bures-k-zasahu/


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.