Nejméně 153 mld. Kč z veřejných prostředků proteklo do firem z daňových rájů a anonymních firem

Vydáno 08. 10. 2013

Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály veřejné zakázky v objemu nejméně 153 miliard korun.  Z evropských fondů získaly více než šest miliard korun, z čehož doposud vyčerpaly přes 3,3 miliardy korun. Anonymní společnosti zvítězily ve veřejných zakázkách za celkových 38,5 miliard korun, z evropských fondů získaly  8,7 miliardy korun a vyčerpaly necelých pět miliard korun. Z veřejných prostředků tak do firem z daňových rájů a anonymních společností za posledních pět proteklo nejméně 200 miliard korun. Zhruba jedno procento z analyzovaných firem má propojení na politicky aktivní osoby. Informace vyplývají ze společné analýzy Transparency International a poradenské společnost Bisnode.

„Ve veřejných zakázkách za více než 153 miliard korun v posledních pěti letech zvítězilo 222 společností s matkou v daňovém ráji a 277 firem s vlastníkem v daňovém ráji získalo dotace z evropských fondů,“ komentuje výsledky studie analytik Bisnode Michal Řičař. Současně dodává: „97 % finančního objemu veřejných zakázek, zhruba 152 miliard korun, získaly společnosti s majiteli z Nizozemí, Kypru a Lucemburska, což jsou destinace, které se využívají k daňové optimalizaci. Daňové úniky v těchto případech odhadujeme na úrovni jednotek miliard korun.“

bisnode-transparency-cz-131008

„Nedáváme jednoduchou rovnici, že každá offshorová společnost je kriminální. Nicméně sousloví „daňový ráj“ má z minulosti špatný zvuk, jehož váha pak dopadá na všechny. U veřejných zakázek je požadavek na zveřejnění konečného beneficienta, jedním z minimálních opatření proti korupci a předražování. V tuto chvíli nemluvíme o legalitě, ale legitimitě různých forem daňových optimalizací, jejichž náklady pak fakticky platí daňoví poplatníci a spotřebitelé. Debata na tato témata se v mezinárodním prostředí intenzivně vede a my ji chceme přenést i do České republiky,“ uvedl k tomu analytik Transparency International Stanislav Beránek.

Ze sledovaného vzorku firem má nejméně jedno procento z nich přímou vazbu na politicky aktivní osobu. „Provedená analýza vazeb mezi životopisnými profily zhruba 2 000 politiků i lobbistů, uvedenými v serveru nasipolitici.cz a společnostmi s neprůhlednou vlastnickou strukturou poukázala na desítky aktivních či bývalých spojení. Kontroverzní konexe mezi anonymními daňovými ráji a světem politiky tak můžeme nalézt například u radních zasedajících v orgánech či managementu realitních a developerských společností. Nechybí ani případ ministra, který donedávna působil v anonymní akciové společnosti ovládající další firmy získávající zakázky od státních firem, jejíž vlastník se rovněž skrývá za kyperskou společností,“ říká Jiří Fiala ze sdružení Naši politici o.s.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.