Nejkrásnější zákon: Počítadlo před sněmovnou to poslancům sečte.

Vydáno 11. 06. 2013

Rekonstrukce státu dnes nainstalovala naproti sněmovně velké počitadlo, kde každá kulička představuje jednoho poslance (seznam politiků níže). Počítadlo počítá, kolik je průběžně hlasů k zákonu o registru smluv. Počítadlo bude před sněmovnou až do září, kdy se o zákonu bude ve sněmovně hlasovat. Každý týden bude aktualizováno. Počítadlo bude během pár dnů spuštěno i na internetových stránkách www.nejkrasnejsizakon.cz.

Princip Nejkrásnějšího zákona je jasný. Nezveřejněná smlouva = neplatná smlouva. Proti zákonu panuje odpor ze strany poslanců ODS, podle zákulisních informací je taktikou části ODS projednávání zákona až do voleb prozdržovat. Přitom 3 poslanci ODS, Plachý, Bojáč a Pajer jsou předkladateli zákona. Najít dost poslanců tak může být nakonec snadné, trumfy v rukou drží opoziční ČSSD.

Rekonstrukce státu provedla sčítání dosavadních hlasů pro zákon a z něho vyplývá, že kromě 52 původních předkladatelů je pro zákon i 19 poslanců, kteří ho sice nepředložili, ale podepsali v prohlášení Rekonstrukce státu. Celkem ke dnešnímu dni zákon podporuje 71 poslanců ze všech stran. Seznam podporovatelů zákona je umístěn níže.

Štěpán Rattay, Oživení, Rekonstrukce státu: „Až bude Nejkrásnější zákon přijat, státu to ohromě uspoří, obdobně jako na Slovensku. Málokdo si troufne uzavírat cinklé smlouvy. Přestanou dohady o tom, co si politici píší do smluv a zaručí se skutečný přístup k informacím. Ten dnes není a máme několik příkladů, kdy se občan není schopen ke smlouvám, na které má přitom ze zákona nárok, dostat. Přijetí tohoto zákona je klíčové pro navracení důvěry občanů ve stát.

Pavel Franc, Ekologický právní servis, Rekonstrukce státu: „Na nedávném ústavněprávním výboru jeho projednání odsunul Marek Benda a paradoxně zpravodaj zákona Aleš Rádl z ODS. Rádl je bývaly starosta Černošic, který ve své obci proslul tím, že odmítal poskytovat veřejné smlouvy dokonce i zastupitelům. Z Rádlovy strany jde vlastně o konzistentní postoj, že nikdo kromě několika vyvolených nemá mít k žádným informacím přístup. Vzhledem k tomu, že tři předkladatelé zákona, Plachý, Bojáč a Pajer, jsou poslanci za ODS, věříme, že Rádlův postoj ve straně nepřevládne a většina poslanců si uvědomí, že demokracie je založena na tom, že občané mají přístup k informacím.

Oldřich Kužílek, Otevřená společnost, Rekonstrukce státu: „Trumfy drží v ruce ČSSD. 20 jejich poslanců v čele s šéfem klubu Jeronýmem Tejcem loni zákon, který pod sankcí neplatnosti dává státu, obcím a státním firmám povinnost smlouvy zveřejnovat, navrhlo. Jsme přesvědčení, že Tejc si dokáže v rámci své strany vyjednat podporu i zbývajících poslanců a ČSSD ukáže, že boj proti korupci nepoužívá jen jako frázi, ale že skutečně hodlá korupční příležitosti omezit.

Kontakty:

Jiří Boudal, koordinátor Rekonstrukce státu: 777804658

Štěpán Rattay, Oživení: 777180007

Pavel Franc, EPS: 608362596

nejkrasnejsizakon.cz

Seznam politiků, kteří jsou pro zákon:

23 ČSSD: Zemek, Chvojka, Seďa Strnadlová, Šincl, Rykala, Kalábková, Tejc, Babor, Bohdalová, Černý, Holík, Látka, Neubauer, Novosad, Ohlídal, Petrů, Smýkal, Váhalová, Váňa, Velebný, Votava, Zemánek

23 TOP09: Heger, Chalánková, Langšádlová, Cogan, Farský, Putnová, Gazdík, Polčák, Husák, Skalický, Bezecný, Eček, Gregora, Chlad, Janek, Jeništa, Kaslová, Kotalíková, Lobkowicz, Pecková, Roztočil, Smutný, Schejbalová

6 KSČM: Koníček, Halíková, Grospič, Dolejš, Marková, Nekl

5 LIDEM: Paggio, Peake, Andrýsová, Rusnok, Navrátilová

9 VV: Klasnová, Petráň, Štětina, John, Skokan, Novotný, Drastichová, Babák, Chaloupka

3 ODS: Plachý, Boháč, Pajer

2 BEZPP: Vysloužil, Kočí

 
-- 
Pořádajícími organizacemi jsou Transparency International - Česká
republika, Ekologický právní servis, Oživení, Brnění, Centre of
Excellence in Good Governance, Centrum aplikované ekonomie (zIndex),
Glopolis, Inventura demokracie, Iuridicum Remedium, Kohovolit.eu, Nadační
fond proti korupci, Naši politici, Otevřená společnost, PragueWatch,
Pražské fórum, ProAlt, Zaostřeno a Zelený kruh.
 
Iniciátorem a koordinátorem je Ekologický právní servis.
 
Mezi hlavní donory patří Fond Otakara Motejla, US Embassy, Delikomat,
Jan Barta a další.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.