Monitoring volebních manipulací

Publikováno: 23. září 2014

V souvislosti s blížícími se komunálními volbami připravuje TI ve spolupráci s dalšími organizacemi (Naši politici, Oživení, Nadační fond proti korupci) monitoring volebních manipulací. Zároveň se však objevují různé nepravdivé a zavádějící informace, které mají za účel zmást veřejnost a zneužít dobré jméno TI.

Jednou z těchto informací je výrok mediálního zástupce města Krupka zveřejněný v článku na serveru iDnes, že radní města požádali TI o monitoring přímo v Krupce, což však není pravda.

TI eviduje Krupku jako místo, kde může potenciálně dojít k nakupování hlasů, a proto bude 27. září pořádat spolu se sdružením Naši politici veřejnou debatu na toto téma přímo pro obyvatele nejvíce dotčeného sídliště. Další aktivity zatím TI v Krupce neplánuje.

Problémových lokalit je v ČR celá řada, a pokud bude TI a další organizace monitorovat samotný průběh hlasování ve dnech voleb, zvolí lokality podle aktuálních informací a dle svého uvážení, nikoliv na pozvání vedení obcí.

Související publikace

Související projekty

Obchod s bídou

Nakupování hlasů voličů a účelová změna trvalého pobytu se staly již v roce 2010 fenoménem, který v mnoha místech ovlivnil výsledky komunálních voleb. Přestože soudy v mnoha případech přikázaly volby opakovat a došlo k novelizaci …

Vice o projektu

Peníze v politice

Tímto projektem chceme přispět k vyšší míře otevřenosti u všech politických kampaní v České republice a současně chceme na praktických příkladech ukázat mimořádné nedostatky pravidel pro financování stran a kampaní, a ty pak využít v …

Vice o projektu

Související novinky