TI zahájila monitoring volebních kampaní

Vydáno 20. 08. 2014

Transparency International (TI) spouští monitoring financování senátních a komunálních volebních kampaní. Bude sledovat transparentnost kampaní kandidátů v 8 největších městech a 27 senátních obvodech. Na stránkách www.transparentnivolby.cz bude také možné nahlašovat volební podvody a nekalosti ve všech městech a obcích. Tyto podněty bude řešit právní poradna TI.

Minulé obecní volby provázela řada volebních podvodů, nekalostí a menších i větších faulů a podobné případy lze čekat i letos. „Už dnes máme podezření, že se v obci Karlova Studánka bude opakovat scénář z minulých voleb, kdy občané účelově přihlášení k trvalému pobytu budou mít za úkol zajistit místo v zastupitelstvu určitým kandidátům. V severních Čechách se pak zřejmě chystá přímé uplácení voličů v sociálně vyloučených lokalitách,“ konstatuje Petr Leyer, právník TI. Dalším příkladem je kampaň „Víte, že …“, jejíž načasování před volbami lze chápat jako shánění podpory vládnoucí  TOP 09 za peníze pražského magistrátu. TI proto zřídila formulář na webové stránce www.transparentnivolby.cz, kde je možné i anonymně upozorňovat na pokusy o nakupování volebních hlasů, případné podezřelé dary místních podnikatelů spojených s radnicí, manipulace při sčítání hlasů či porušení nestrannosti volebních komisí, zneužití radničních novin či webů nebo dokonce zastrašování voličů či kandidátů. TI bude na několika ohrožených místech monitorovat průběh hlasování i v samotný den voleb.

Monitoring financování komunálních volebních kampaní bude probíhat v 8 největších městech ČR: Praha, Brno, Ostrava, Liberec, Hradec Králové, Olomouc, Plzeň a Ústí nad Labem. V těchto městech budou lokální koordinátoři TI sledovat transparentní účty kandidátů, jejich příjmy a výdaje na vedení kampaně, dárce, ale i další kritéria ukazující transparentnost volebních kampaní. Budou také monitorovat volební mítinky a jejich finanční náročnost. Tu pak porovnají s výdajovými položkami daného kandidáta. Budou sledovat, zda radniční weby a další městská periodika nejsou zneužívána pro politickou reklamu. Každý z kandidátů obdrží známku z transparentnosti financování své kampaně. Závěrečné hodnocení bude zveřejněno v Mapě komunálních voleb 24. září 2014. „Z minulých volebních kampaní máme zkušenosti s monitoringem centrální úrovně stran a jejich financí, nicméně financování místních stranických organizací je velkou neznámou, na kterou se v tomto projektu zaměříme,“ říká Tereza Zběžková z TI.

Monitoring senátních voleb bude probíhat velmi podobně. TI bude mapovat všech 27 volebních obvodů. Kandidáti s největší šancí na zvolení budou během několika dnů osloveni s žádostí o odpovědi na 7 kritérií transparentního financování volebních kampaní. Jejich odpovědi budou zaznamenány do Mapy senátních voleb na www.transparentnivolby.cz a oznámkovány. Zde se TI navíc zaměří na mediální kampaně a zdroj jejich finančního krytí. Výsledky budou publikovány 1. října 2014.

Jen v loňském roce proteklo ze stranických pokladen do médií téměř půl miliardy korun. Bez jakékoli kontroly. Proto součástí monitoringu bude i mapování volebních kampaní. Díky mobilní a webové aplikaci Zmapujto.cz bude možné fotit billboardy, plakáty a další velkoformátovou reklamu a jedním kliknutím je odesílat do Mapy kampaní na www.transparentnivolby.cz. „Našim cílem je vyslat politikům signál, že i když je nereguluje zákon, řada voličů jejich počínání sleduje velmi pečlivě a bude podle toho volit,“ dodává Petr Vymětal, spolupracovník TI z FMV VŠE v Praze.

Kritéria transparentnosti financování senátních a komunálních volebních kampaní  najdete zde.

Partnerem projektu je Fond Otakara Motejla

Fond Otakara Motejla

 


Projekty a kauzy: Peníze v politice

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.