Mohla ČNB zabránit krachu kampeličky?

Vydáno 19. 02. 2014

Krach Metropolitního spořitelního družstva (MSD) si vyžádá více než 10 mld korun z fondu pojištění vkladů. Ještě před oficiálním krachem se však začaly objevovat informace, že ČNB tomu mohla zabránit, pokud by včas a řádně uplatnila své pravomoci.

Z dostupných zdrojů vyplývá, že MSD se mělo do úpadku dostat způsobem, který je na hranici trestné činnosti nebo dokonce za ní.

Transparency International (TI) se na základě jednotlivých podnětů věnovala již dříve dohledové činnosti ČNB, avšak v případě MSD nabyl problém takové intenzity, že se TI rozhodla vyzvat ČNB k nápravě současné situace. „Ačkoliv ČNB tvrdí, že není v jejích silách kontrolovat transakce, které jsou kryty nelegální činností, domníváme se, že obchody MSD byly natolik nestandardní, že je dohled mohl odhalit dříve, “ dodává Petr Leyer, právník TI.

V odpovědi na výzvu TI ČNB dále uvádí: Ohledně přístupu k informacím z dohledové činnosti zastává ČNB konstantní názor, že nelze zveřejňovat žádná konkrétní zjištění a změna této praxe není ze strany ČNB možná. Celé vyjádření ČNB najdete zde.

Zároveň je potřeba zdůraznit, že nyní musí především dojít k legislativní úpravě v oblasti družstevních záložen, o což se ČNB přislíbila zasadit.

Ti bude situaci kolem bankovního dohledu i nadále sledovat.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.