S ministrem financí o regulaci hazardu

Vydáno 18. 09. 2012

TI se společně s občanskými sdruženími Brnění a Občané proti hazardu obrátila koncem června tohoto roku na Ministerstvo financí ČR se žádostí o osobní setkání s představiteli ministerstva, odpovědnými za politiku uplatňovanou tímto úřadem v oblasti regulace hazardního průmyslu, a to včetně ministra Miroslava Kalouska (TOP 09). Důvodem k žádosti o setkání byla potřeba vyjasnit si některé otázky týkající se právě funkčnosti a efektivity stávající regulace hazardního průmyslu. Schůzka se uskutečnila 17. 9. 2012.

Poté, co bylo naší žádosti vyhověno jen z části a byla přislíbena účast pouze nižších úředníků ministerstva, požádali jsme koncem července dopisem rovněž o přítomnost ministra Kalouska na schůzce, a to především z toho důvodu, že problém povolování či rušení hazardních přístrojů ministerstvem financí není zdaleka jen věcí právního názoru úředníků, ale rovněž do značné míry věcí politickou. Další skutečností, která nás nutila požadovat osobní účast pana ministra na schůzce je fakt, že ministr Kalousek se v dané věci opakovaně sám angažoval, mimo jiné s Veřejným ochráncem práv jednal o hazardu osobně.

Na jednání, jehož se ze strany ministerstva nakonec účastnil ministr financí Kalousek, Jan Řehola, zástupce ředitele Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi, Michal Švorc, ředitel legislativního odboru MF a tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Jákob, byla mimo jiné diskutována problematika povolování videoloterijních terminálů a dalších herních zařízení v uplynulých letech, nerespektování nálezů Ústavního soudu ze strany ministerstva v roce 2011 nebo problematika toků peněz z hazardu za rok 2011, které měly být určeny na veřejně prospěšné účely.

Přestože ve většině probíraných témat nedošlo mezi námi a ministerstvem ke shodě, považujeme setkání za přínosné.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.