Milovice – 6. října 2010

Vydáno 04. 11. 2011

V Milovicích TIC poskytovala právní poradenství občanům, kteří nesouhlasí s výstavbou fotovoltaické elektrárny v areálu Letiště Boží Dar. Vzhledem k tomu, že aktivita občanů vyústila ve vyhlášení místního referenda o této otázce, a vzhledem k tomu, že referendum musel po obstrukcích města vyhlásit soud, byla debata věnována primárně tomuto tématu. Debata se konala v restauraci Milten přiléhající ke sportovnímu areálu města Milovice. Přítomno bylo asi 30 lidí, pozvání nakonec přijali i starosta pan Milan Kraus a někteří členové zastupitelstva města, mezi nimiž byla i místostarostka paní Miroslava Dlouhá.

TIC nejprve představila anabázi, která předcházela vyhlášení referenda, a následně bylo předáno slovo občanům města, kteří se chtěli k celé věci vyjádřit. Debata krátce po zahájení vyprofilovala tři nejvýraznější skupiny. Na jedné straně stáli členové zastupitelstva, na druhé přípravný výbor, který se zasloužil o vypsání referenda a na straně třetí „prostí“ občané, jejichž otázky nejčastěji směřovaly k nejasně formulované referendové otázce. Položená otázka se totiž netýká přímo fotovoltaické elektrárny, ale obecně o změně územního plánu v areálu Letiště Boží Dar, která by výstavbu umožnila. Členové přípravného výboru kritizovali postup vedení města, které podle nich postupuje proti referendu ve snaze uskutečnit výstavbu fotovoltaické elektrárny. Zastupitelé města se bránili tím, že petiční výbor je v jejich snaze vypsat referendum předběhl, a to navíc ještě se špatně formulovanou otázkou. Závěr debaty tak přinesl pro nezúčastněného pozorovatele překvapivé zjištění, že v Milovicích nechce fotovoltaickou elektrárnu nikdo, přičemž ale ze strany představitelů města nebyl věrohodně objasněn obstrukční postup proti vyhlášení referenda.

I přes poměrně malou účast veřejná debata části občanům Milovic poskytla příležitost objasnit si některé nejasnosti týkající se pořádaného referenda a dvou proti sobě stojícím stranám – přípravnému výboru a vedení města umožnila navzájem vyslechnout své argumenty.

Pozvánka ke stažení zde. Zvací dopis zastupitelům Milovic zde. Rozsudek, kterým bylo referendum vyhlášeno zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.