Milan Eibl v ČRo: Jak souvisí razie v pražských nemocnicích s kauzou První chráněné dílny

Vydáno 05. 07. 2018

Pět lidí a jednu firmu stíhají policisté kvůli podezření z korupce a manipulace se zakázkami ve zdravotnictví. Razie proběhly minulý týden na šedesáti místech včetně pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku. Ředitele nemocnice Na Bulovce Františka Nováka policisté zadrželi.

Analytik TI Milan Eibl | zdroj: TI

V pořadu Publicistika dnes s Petrem Dudkem kauzu okomentoval analytik TI Milan Eibl. Poslední zprávy o vyšetřování totiž poukazují na to, že i tato korupční kauza je spjata s firmou První chráněná dílna, jejíž aktivity pozorně sleduje Transparency International ČR už řadu let.

„První chráněná dílna zaměstnává zdravotně hendikepované, do určité míry, a díky tomu získává i některé zakázky, popřípadě plní náhradní plnění pro některé zaměstnavatele, kteří to potřebují. Jejich byznys se díky minulému zákonu o zadávání veřejných zakázek rozrostl do takové šíře, že dodávali i služby typu: odvoz kamence z dolů, dodávali plicní ventilaci do nemocnic, dodávali sanitní vozidla,“ říká Milan Eibl.

 

Významný zadavatel

V témže zákoně platí, že chráněné dílny měly 15% zvýhodnění v momentě, kdy se přihlásily do výběrového řízení. Z registru smluv lze vyčíst, že za dobu jeho fungování zveřejněné smlouvy firmy dosahují částky kolem 650 milionů, což ji řadí mezi významnější dodavatele veřejných zakázek. První chráněná dílna tedy mnohokrát stavěla zadavatele do situace rukojmího, protože neměl žádné atributy, aby ji mohl z výběrového řízení vyřadit z důvodu zvláštnosti předmětu plnění.

Kritiku pochybných rezervačních smluv náhradního plnění, problematiku „legálního“ obcházení zákona, neetické chování firem, či vlastnické pozadí První chráněné dílny, které TI objasnila, si můžete poslechnout v přiloženém rozhovoru.

 

Více na www.rozhlas.cz

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.