Makotřasy

Vydáno 26. 04. 2011

Právní poradna TIC poskytovala v letech 2008 a 2009 právní pomoc občanům obce Makotřasy v souvislosti s netransparentním rozhodováním vedení obce.

Mj. se naše aktivita zaměřila na problematiku územního plánování v obci, zejména na smlouvu uzavřenou mezi obcí a developerskou společností, na jejímž základě vedení obce prosazovalo satelitní výstavbu přes odpor většiny občanů. Právní poradenství jsme zaměřili na otázku místního referenda, které orgány obce doposud v otázce územního plánování a satelitní výstavby odmítaly vyhlásit.

TIC zpracovala pro potřeby občanů obce návod k uspořádání místního referenda a po odmítnutí návrhu vedením obce zpracovala návrh adresovaný správnímu soudu, který uznal právní argumentaci TIC a nařídil obci referendum vyhlásit. Než se tak stalo, starosta smluvní vztah s developerem ukončil dohodou a plán na výstavbu byl zastaven. V této souvislosti TIC na žádost vedení obce zpracovala rozsáhlou právní analýzu uzavřené smlouvy.

V tomto konkrétním případě si lze jen těžko představit, že by ke smírnému (mimoprávnímu) řešení celé situace došlo bez soustředěné právní podpory aktivních občanů obce ze strany TIC. S ohledem na možné korupční pozadí celého případu jde o jeden z největších úspěchů právní poradny TIC v její historii.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.