Liberec – 7. října 2010

Vydáno 04. 11. 2011

V Liberci pořádala TIC debatu ve spolupráci se sdružením Čmelák, které se kromě ekologických aktivit angažuje v komunální politice a systematicky sleduje případy netransparentního a nehospodárného rozhodování o veřejných prostředcích, a to právě na úrovni města Liberce. Cílem debaty bylo prezentovat soubor možných budoucích protikorupčních opatření pro město Liberec připravený sdružením Čmelák a rozproudit diskusi na téma korupce a navrhovaných opatření mezi občany a pozvanými kandidáty na primátora Liberce v komunálních volbách.

Do konferenčního sálu Krajské vědecké knihovny se dostavilo přibližně 60 občanů. Z kandidátů na nejvyšší post ve městě přijali pozvání téměř všichni, výjimkou byl stávající primátor Jiří Kittner a zástupkyně KSČM Dana Lysáková. Po krátkém úvodu ze strany TIC se slova ujali členové sdružení Čmelák, kteří vypíchli nejzásadnější protikorupční opatření ze svého materiálu. Následovalo krátké představení politických představitelů a jejich vyjádření k prezentovaným návrhům, v rámci něhož měli možnost seznámit přítomné občany se svojí vizí budoucího fungování orgánů samosprávy. Prostřednictvím dotazů občanů však došlo i na konkrétní kauzy jako je nevyužitá plocha na Perštýně, diskutovaný prodej jednoho z městských parků či zadávání veřejných zakázek společnostem s neprůhlednou majetkovou strukturou.

I když celá akce probíhala ze strany zúčastněných politiků zcela pochopitelně jako součást kampaně, lze pozitivně hodnotit korektní debatu o palčivých tématech. Pokud by Liberec po volbách skutečně implementoval všechna pravidla, na kterých se přítomní kandidáti shodli, mohl by po čase sloužit jako vzor transparentního hospodaření s veřejnými prostředky.

Pozvánka ke stažení zde, zvací dopis zastupitelům a kandidátům na primátora zde. Soubor protikorupčních opatření pro Liberec, která navhuje sdružení Čmelák zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.