Informace ke spolupráci s ministerstvem zemědělství na tendrech v Lesích ČR v roce 2011

Vydáno 17. 01. 2012

TIC byla přizvána Ministerstvem zemědělství, aby se podílela na poradenství pro omezení korupčních rizik u hospodaření státního podniku Lesy ČR. TIC se během roku 2011 bude věnovat připomínkování a monitoringu zadávací dokumentace veřejné zakázky na lesnické práce, nastavení kontrolních mechanismů a návrhům na posílení informační otevřenosti Lesů ČR.

První část spolupráce spočívá v připomínkování zadávání veřejné zakázky na provádění lesnických činností. Je nutno konstatovat, že Dřevěná kniha byla připravena bez spolupráce TIC a z ní vychází hlavní parametry zakázky. TIC v této fázi dosud posuzovala nastavení kritérií kvalifikační části tendru z hlediska konkurenceschopnosti, nediskriminace a kontroly.V tomto smyslu je závěrem i společné prohlášení s MZe, které je přiloženo. Až následně bude posuzována celá zadávací dokumentace zakázky.

Cílem TIC je, aby bylo dosaženo větší míry transparentnosti, efektivního hospodaření s veřejnými prostředky, účinné kontroly a větší otevřenosti firmy vůči veřejnosti. Hospodaření Lesů České republiky a především těžební tendry jsou velmi závislé na kvalitě kontrolního systému. Bude proto záležet na tom, jak se tento systém bude uplatňovat. Přestože jsme si vědomi existence množství zájmů, které tato složitá problematika přitahuje, budeme při našich doporučeních postupovat nestranně a profesionálně. Hlavním kritériem je pro nás ochrana veřejného zájmu a v tomto smyslu budeme postupovat otevřeně vůči veřejnosti.

Mediální ohlasy na tuto problematiku najdete zde.

Dokumenty (postupně aktualizováno):

Poradenská smlouva MZe a TIC

Společné prohlášení MZe a TIC ze dne 7. dubna 2011

Tisková zpráva ke spolupráci Ministerstva zemědělství ČR a Transparency International – Česká republika, o.p.s. ohledně Lesů ČR ze 3.5.2011

Výsledky tendru 2011

Analýza rizika zrát v lesním hospodářství vypracovaná TIC

Přehled podaných žádostí o účast v tendru 2012+ s označením majetkově propojených firem

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ke spolupráci s TIC ze dne 13.6. 2011

TIC – Fakturace MZe


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.