Krást se pochopitelně nepřestalo, jen se krade jinak – sofistikovaně a v rukavičkách

Vydáno 30. 01. 2017

David Ondráčka, šéf české pobočky Transparency International, byl hostem interview v DVTV. S Danielou Drtinovou hovořil na téma korupce v naší zemi, a to v souvislosti s aktuálním umístěním České republiky v „Indexu vnímání korupce 2016“, kdy jsme zaznamenali markantní propad o 10 pozic na 47. místo ve světě a ztratili jsme jeden bod oproti roku 2015 – v celkovém součtu jsme tedy obdrželi 55 bodů ze 100 možných.

DVTV David O. 27. 1. 2017

David Ondráčka hostem interview v DVTV | zdroj: DVTV

V rozhovoru ředitel TI upozornil také na politicko-ekonomické vazby související s korupcí a klientelismem: „Oligarchistické rodiny drží tuto zemi, nabírají si svoje pomahače a přisluhovače, vazby sahají až k premiérům, bude se to stupňovat, očekávám ohňostroj špíny, k té budou sloužit média, která byla koupena, jsme svědky privatizace veřejného zájmu, vazby se posilují, nosí se peníze, motivuje se přímou korupcí, tlačí se funkcemi, dělá se to promyšleně.“

Řeč byla také o roli médií a nevládních organizací, legislativě, lobbingu a ministru financí: „Případné dominantní vítězství Andreje Babiše v podzimních volbách by mohlo být rizikem. Kontrola veřejné moci by byla v rukách strany, kterou vede jeden z miliardářů.“ Celý rozhovor můžete shlédnout online na webu DVTV.

 

Index vnímání korupce

Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index, CPI) zveřejňuje mezinárodní nevládní organizace Transparency International (TI) od roku 1995. Index řadí země podle stupně vnímání korupce ve veřejném sektoru s použitím stupnice 0–100, kde 100 označuje zemi téměř bez korupce a 0 znamená vysokou míru korupce. Letos se hodnotí celkem 176 zemí.

Žebříček je sestavován na základě výsledků průzkumů mezi experty, v nichž respondenti (ať již jednotlivci či organizace) hodnotí mj. schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých oblastech veřejné správy, míru transparentnosti jejího fungování a míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků. Česká republika byla hodnocena na základě 13 dílčích průzkumů renomovaných mezinárodních institucí.


Štítky: Mapování korupce , CPI

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.