Korupce ve fotbale: policie jen vyslechla volání o pomoc

Vydáno 25. 01. 2015

Radim Bureš, programový ředitel TI v rozhovoru pro Deník.cz

Radim Bureš, programový ředitel TI

Radim Bureš, programový ředitel TI | zdroj: TI

„Nasypat a zaříznout“… Projevy ústní lidové slovesnosti naznačují, že regionální fotbal nemá příliš dobrou pověst. Míra všeobecné tolerance k patologickým projevům korupce a vulgarity však mohla být naplněna. Naznačuje to rozsáhlý protikorupční zátah v kabinách středočeských fotbalových klubů. Policie již obvinila dvacet pět osob, které se měly podílet na ovlivňování zápasů 1.B třídy.

„To, že poslední aféra vypukla, natolik překvapivé není. Překvapivé je, že se zřejmě objevil okruh lidí, kterým to začalo vadit,“ řekl v rozhovoru pro regionální Deník Radim Bureš, programový ředitel Transparency International Česká republika.

Na regionální úrovni je jistá forma ovlivňování zápasů běžnou součástí předzápasového folkloru. Není na místě otázka, zda se má na odkrývání těchto rozsáhlých korupčních kauz v rámci FAČR podílet policie, potažmo soudy? Je „fotbalový prales“ stále veřejným zájmem?

Dobrá otázka, ovšem není nová. Velmi naléhavě se totiž řešila již v souvislosti s kauzou „kapříci“, která vypukla v roce 2004. Obhajoba lidí, kteří do korupčních vztahů byli zapleteni, tehdy nebyla postavena na tom, že daný čin nespáchali, ale byla postavena právě na tom, že policii, potažmo stát, tento případ nemá vůbec zajímat, protože definice korupce je spojena s obstaráváním věcí veřejného zájmu a vzhledem k tomu, že fotbal je interní zájmovou činností určité skupiny lidí, nejedná se o veřejný zájem. A to byl vážný argument, který nebylo možné úplně smést ze stolu. Věc se dostala až k Nejvyššímu soudu, který ve svém judikátu konstatoval, že fotbal je v tomto případě obstaráváním věci veřejného zájmu.

Pokračovat ve čtení rozhovoru můžete na stránkách Deník.cz.


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.