David Ondráčka na konferenci „Korupce jako ekonomický fenomén“

Vydáno 17. 06. 2011

David Ondráčka vystoupil dne 14.6. 2011 na konferenci Zlatá koruna s tématem: Korupce jako ekonomický fenomén. Připomněl, že mnohá témata, která dnes zaznívají, řeší Transparency International již jedenáct let. Zdůraznil také, že s tím, kam se u nás tato situace posunula, nemůžeme být spokojeni, přestože dnes tuto problematiku dnes řeší vlády, podnikatelé i média.

V globalizaci kvete korupce více, mnohé korporace jsou silnější anebo příliš velké na to, aby mohly zkrachovat, což vede k nezodpovědnému jednání. Nastoupily nové fenomény, jako daňové ráje. Korupce se sofistikuje, nejde o běžné úplatkářství, ale klientelismus „bílých límečků“.

Cesty, které mohou pomoci, existují, mělo by být stanoveno několik prioritních bodů. Je potřeba, aby orgány činné v trestním řízení prolomily ticho a dostaly určité kauzy k soudu.Instituce nezávislého dohledu by měly být zcela odpolitizovány. Je třeba přijmout zákon o státní službě, měl by pokračovat kompetentní tlak občanských iniciativ a měla by být podpořena i role Transparency International.

Více o konferenci na http://www.zlatakoruna.info/clanky/15-1-ucty/25748-odhodlani-bojovat-s-korupci-je-velike.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.