Kauzy a Právní poradna TI

Vydáno 13. 08. 2015

V poslední době se na náš často obracíte s dotazy: Proč neřešíte kauzu XY? Proč se nevěnujete jenom těm velkým kauzám, ale řešíte i ty malé? Jak je možné, že vyšetřování trvá tak dlouho?

Button - Nahlásit korupci

Chci nahlásit korupci | zdroj: TI

Právní poradna TI je jedním z pilířů činnosti Transparency International Česká republika. Ročně řešíme stovky podnětů od klientů resp. whistleblowerů (oznamovatelé korupce), kteří se na naše právníky s důvěrou a s možností zachování anonymity obracejí. Z těchto oznámení pak vzejdou desítky relevantních kauz a převážně díky nim se pak věnujeme vlastní analytické a investigativní činnosti. Posláním poradny je především pomáhat osobám dotčeným korupčním jednáním. Medializace bývá až poslední fází řešení případu a to pouze ve chvíli, kdy neohrozí klienta. Zároveň je potřeba podotknout, že poradna se nevěnuje mediálně známým kauzám, které jsou již řešeny kompetentními orgány. V těchto případech by se role TI míjela účinkem a snižovala by kapacity na reálnou pomoc obětem korupce.

Neexistují však pro nás nezajímavé případy či podněty, pokud se týkají korupce a jsou relevantně podloženy. V minulosti jsme např. řešili velké kauzy jako Dopravní podnik hl. města Prahy, Lesy ČR a další. Přehled těch aktuálních, které můžeme zveřejnit, naleznete na našem webu Mapa případů.

Některé případy, vzhledem ke své spletitosti, vyžadují více času, než-li je možné je prezentovat. Faktory, které délku ovlivňují, mohou být: sběr podkladů a ověřování informací, průběh následného vyšetřování orgány činnými v trestním řízení či délka soudního procesu a další (ty však do velké míry nemůžeme ovlivnit vzhledem k našim kompetencím). Zároveň kvůli ochraně oznamovatelů nelze celou řadu kauz medializovat, přestože jsou závažné.

V TI se snažíme věnovat maximální úsilí všem oznámením, proto pokud máte relevantní podnět, neváhejte se obrátit na naši Právní poradnu TI, e-mail: poradna@transparency.cz nebo využijte náš webový formulář: Chci nahlásit korupci.


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.