Kauza Růžička: Půjčka je klasickým maskováním, říká Radim Bureš

Vydáno 13. 04. 2015

Půjčka je nejčastějším typem maskování korupčního jednání, říká o „kauze Růžička“ v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Radim Bureš, programový ředitel TI

Radim Bureš, programový ředitel TI | zdroj: TI

Právě tímto slovem se totiž reprezentační trenér hokejistů snaží obhájit půl milion, který před lety obdržel od otce jednoho z hráčů Slavie. Růžička i jeho kamarád Jiří Mouček, jenž měl podezřelou transakci zprostředkovat, zatím nedokázali spolehlivě vysvětlit, jaký byl účel půlmilionového obnosu. „Sponzor“ ve videu, na nějž Lidovky.cz upozornily, tvrdí, že za tyto peníze měl jeho syn dostat šanci v prvním týmu Slavie. Růžička poté oponuje, že obnos měl být použit na rekonstrukci šaten slávistického stadionu. Mouček ale zase tvrdí, že od začátku šlo o osobní půjčku přímo Vladimíru Růžičkovi.

Argumentace o půjčce ale nijak nepřekvapila Radima Bureše z Transparency International, neziskové organizace, jejímž posláním je mapovat stav korupce v České republice.

Lidovky.cz: Co si myslíte o tom, že půl milionu měla být „půjčka“ Vladimíru Růžičkovi? Je to časté maskování podezřelých transakcí?

Půjčka je nejtypičtějším způsobem obrany před nařčením nebo i trestním stíháním a vyšetřováním z korupce. V případě úplatku totiž musejí orgány činné v trestním řízení prokázat, že někdo ty peníze převzal nebo jen dostal slíbené v souvislosti s obstaráváním věcí veřejného zájmu. To znamená, že tam musí být ta vazba na nějaký veřejný zájem. Mimochodem proto teď Janu Nagyovou (nyní Nečasovou, manželku bývalého premiéra Petra Nečase. – pozn. red.) stíhají za neplacení daně a ne za korupci, protože nemůžou prokázat, že ty kabelky byly za něco konkrétního. Jejich argument zní: nemá to nic společného s veřejným zájmem, nemá to nic společného s hokejem, je to prostě soukromá půjčka. Tudíž samozřejmě jakékoliv riziko trestního postihu padá, pokud se příslušným orgánům nepodaří prokázat opak. Tohle je naprosto standardní věc, která se objevuje v korupčních kauzách velmi často.

Pokračovat ve čtení rozhovoru můžete na stránkách Lidovky.cz.


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.