Fotbalové asociace: další důvod, proč FIFA potřebuje reformu

Vydáno 24. 11. 2015

Reportéři z Reuters tento rok analyzovali, jak jsou peníze z FIFA utráceny fotbalovými asociacemi v Nepálu a Pákistánu. V rámci šetření objevili rozestavěná zařízení a téměř nepoužitá hřiště, přestože každá z asociací dostala částku kolem 500.000 dolarů od švýcarské základny světového fotbalu právě na tyto projekty. Mezi lety 2011 a 2014 FIFA rozdělila nejméně 2,05 milionu dolarů mezi 209 členských fotbalových asociací (FA). To zahrnovalo i jednorázovou výplatu jednoho milionu dolarů, která následovala po úspěchu na světovém šampionátu. Během stejného období také rozdělila FIFA 102 milionů dolarů mezi šest regionálních fotbalových konfederací.

SB - PR - FIFA

Tisková konference FIFA, Sepp Blatter | zdroj: Reuters.com

V Transparency International věříme, že fanoušci mají právo vědět, jak jsou utráceny peníze, které protékají přes fotbalové asociace. Stejně tak široká veřejnost, protože vlády investují do fotbalu peníze daňových poplatníků na národní úrovni. Věříme, že větší míra transparentnosti snižuje riziko korupce.

S tímto přesvědčením jsme se pustili do prohledávání webů fotbalových asociací, abychom zjistili informace o finanční situaci, výroční zprávy a organizační předpisy.

Naše nová zpráva Transparency International Football Governance League Table, ukázala následující:

  • 81 % FA nemá veřejně přístupné finanční záznamy
  • 21 % FA nemá webové stránky
  • 85 % FA nepublikuje záznamy o své činnosti

Pouze 14 z 209 fotbalových asociací sdružených v FIFA – Kanada, Dánsko, Anglie, Maďarsko, Island, Itálie, Japonsko, Lotyšsko, Nový Zéland, Severní Irsko, Norsko, Portugalsko, Irsko a Švédsko – zveřejňují minimální objem informací potřebných k tomu, aby veřejnost informovaly, co dělají, jak utrácejí peníze a jaké hodnoty prosazují.

Transparency International vydává několik doporučení, jak zlepšit dohled nad světovým fotbalem. Mimo jiné:

  • FIFA by měla pověřit všechny své členy zveřejňováním následujících informací jako podmínku členství a finanční podpory: zauditované účetní uzávěrky, výroční zprávy
  • FIFA by měla zpřístupnit všechny výroční zprávy a finanční výkazy na svých webových stránkách.
  • Šest regionálních fotbalových konfederací by se mělo zavázat ke zveřejňování všech relevantních informací na svých webových stránkách

Celý článek k přečtení na webu Transparency International.


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.