EU bojuje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti

Vydáno 23. 02. 2014

Dne 20. února 2014 hlasovali europoslanci pro ukončení utajovaného vlastnictví v EU. Transparency International vítá rozhodnutí přijaté dvěma parlamentními výbory, které ztíží využívání anonymních společností a fondů k legalizaci příjmů z trestné činnosti.

Dva výbory Evropského parlamentu hlasovaly pro průlomovou novelu legislativy EU proti praní špinavých peněz, která by vedla k veřejnému odhalení skutečných  majitelů společností a fondů v EU. Pozice Evropského parlamentu jde až za původní návrh Evropské komise, který byl zveřejněn v minulém roce. Zda tyto úpravy budou zapracovány do konečné podoby směrnice, záleží především na politické vůli členských států Rady EU.

Carl Dolan, ředitel EU pobočky Transparency International, zdůrazňuje: “Proudění špinavých peněz do EU je vážný problém, který podkopává důvěryhodnost EU jako aktéra protikorupčních snah. Zveřejnění těchto informací je nejen efektivní, ale pomůže také občanské společnosti, novinářům a veřejnosti odhalovat korupci a další trestnou činnost.“ Podle nedávné Zprávy Evropské komise o korupci každý rok z ekonomiky EU uniká 120 miliardy euro, z čehož většina míří právě do těchto neprůhledných vlastnických struktur.

Čtvrtá směrnice EU proti praní peněz se očekává koncem roku 2014. Evropská pobočka Transparency International nyní připravila poziční dokument „Fighting Money Laundering in the EU: From Secret Ownership to Public Registries“ (Boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti v EU: Od utajovaného vlastnictví k veřejným registrům), který je v anglickém jazyce dostupný zde. Tato publikace mimo jiné zahrnuje doporučení pro čtvrtou směrnici EU proti praní špinavých peněz.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.