Dvě výhody naráz nedávají smysl

Vydáno 17. 06. 2011

David Ondráčka z Transparency International kritizuje nejen souběh renty a platu, ale i způsob výpočtu výsluh.

Rozhovor vyšel 14.6. 2011 v Lidových novinách.

* LN Měli by podle vás policisté, vojáci nebo hasiči pobírat výsluhy?

Výsluhy jako princip jsou správné a mají fungovat. Jejich smyslem je udržet déle ve službě a motivovat zkušené lidi, kteří mohou pomáhat nováčkům, a zohlednit náročnost těchto profesí. Problémy jsou ve výši a výpočtu a hlavně nastaly po změnách, které systém rozkmitaly.

* LN Často dochází k tomu, že bývalí policisté berou výsluhu a ještě plat od státu. Měl by se podle vašeho názoru tento systém změnit?

Mělo by to být nastaveno alternativně – buď máš plné výsluhy a jdeš se živit do soukromého sektoru, nebo pracuješ dále pro stát (byť třeba na jiné pozici), ale o výraznou část výsluh na tu dobu přijdeš. Mít obě výhody naráz není normální.

* LN Bývalý šéf IT na prezidiu Berzsi odešel vloni s doživotní rentou 62 tisíc. Po novém roce nastoupil na ministerstvo vnitra. Bývalý šéf tiskového Jiří Vokuš odešel do civilu v roce 2007, na tiskovém je ale až dosud. Co si o tom myslíte?

Považuji to za zneužití výsluh a ohnutí pravidel systému tak, že přestává dávat smysl. Výše renty je absurdní.

* LN Jak si vysvětlujete obří odměny, které se udělovaly za bývalého policejního prezidenta Oldřicha Martinů? Například Berzsimu v roce 2009 jeho nadřízení vyplatili odměny v celkové výši 1 085 000, rok předtím 1 208 000 korun, šéfové celorepublikových útvarů zase dostali přes 900 tisíc.

Myslím, že šlo o špatné rozhodnutí, které je v éře rozpočtových škrtů neobhajitelné. Nezapomeňme, že mimořádné odměny šly i náměstku pro trestní řízení Jiřímu Houbovi, který měl na starosti trestní oblast. Výsledky ve vyšetřování hospodářské kriminality a korupce přitom nejsou.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.