Debata s Transparency International o zadlužení Liberce zaplnila velký sál

Vydáno 20. 09. 2013

Do posledního místa zaplněný velký sál Krajské vědecké knihovny v Liberci byl svědkem veřejné debaty, kterou na téma zadlužení města uspořádala Transparency International ve spolupráci s místními občanskými sdruženími – o.s. Čmelák-SPP, Je čas nemlčet a o.s. „D“. Mluvilo se o minulém vývoji, aktuálním stavu a možné budoucností městského dluhu. Zmíněny byly také podobné  pražské kauzy. V závěru večera proběhla neobyčejně konstruktivní diskuze.

V úvodu besedy s názvem „Zadlužený Liberec – co k tomu vedlo, jaká je dnes situace a jak z toho ven?“ seznámil s organizací Transparency International (TI) i projektem Kurzy občanské protikorupční sebeobrany programový ředitel TI Radim Bureš. Všichni z příchozích zhruba 130 občanů Liberce, kteří debatu navštívili, si mohli rovněž odnést brožury, gamebook nebo i netradiční deskovou hru, která si klade za cíl seznámit je s nekalými praktikami, bohužel obvyklými na českých a moravských radnicích a krajích.

Po Radimu Burešovi vystoupil Jaromír Baxa, krajský a městský zastupitel za Změnu a zároveň ekonom a pedagog z Univerzity Karlovy v Praze. Ve svém příspěvku shrnul problematiku zadlužení Liberce, jak k němu došlo, i to, jak se dařilo bývalým městským vládám dlouhé roky kupící se dluh před občany skrývat. Jaromíra Baxu doplnil Jaroslav Tauchman, redaktor serveru nasliberec.cz. Ten občanům v sále představil několik libereckých kauz, na kterých bylo demonstrováno, jak byl dluh během let utvářen.

Za zástupce TI posléze promluvil její analytik Stanislav Beránek, který Libereckým na příkladu aktuální kauzy z Prahy 8 ukázal, že ani v hlavním městě nejsou problémy se spravováním obce a svěřeným majetkem zásadně odlišné. Právník TI Petr Leyer pak vyjmenoval několik legislativních úskalí a nástrah českého právního systému, které napomáhají netransparentní politice a zmínil i právní cesty, jak jim je možné čelit.

V druhé půli večera pak začala samotná debata. Na jejím začátku vystoupil liberecký náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc. Ze všech pozvaných zastupitelů města i kraje na debatu dorazili ještě hejtman Martin Půta a zastupitelka za Změnu pro Liberec Květa Morávková. Občané Liberce následně kladli panelistům dotazy ohledně městského zadlužení nebo vyjadřovali své názory na to, v jakém stavu je současný veřejný život v Liberci i celé zemi a jak jej mohou či nemohou ovlivnit.

 „Jedním z požadavků vzešlých z diskuse bylo, aby politici občanům více naslouchali. Akce sama tento požadavek naplnila, řada městských a krajských politiků, včetně hejtmana Půty, seděla v sále a poslouchala názory nevládních organizací i občanů. Pro nás je to dobrý příslib do budoucna,“ hodnotí akci Radim Bureš.

Nakonec byli příchozí občané pozváni na více prakticky zaměřený Kurz občanské protikorupční sebeobrany, a to 25. září od 17 hodin rovněž ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci. Cílem tohoto školení je seznámit občany libereckého regionu s možnostmi, jak efektivně postupovat v boji proti korupci a klientelismu.

„Jsme rádi za možnost vystoupit a otevřeně  debatovat s libereckými občany, navíc po boku Transparency International. Myslím, že debata byla úspěšná, nejen pro velký počet zájemců, ale i pro věcný a konstruktivní duch, který jí provázel,“ uvedl  Jaroslav Tauchman, redaktor serveru nasliberec.cz

Více informací o projektu na webu: kops.transparency.cz

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.