David Ondráčka v Událostech, komentářích: „Index vnímání korupce není vox populi“

Vydáno 28. 01. 2016

Výrazné zlepšení Česka na světovém žebříčku vnímání korupce vítají vládní i opoziční politici a také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Takřka všichni také ve zlepšení hledají svůj podíl. Ministr spravedlnosti ale současně zdůrazňuje, že pro další zlepšení je potřeba prosadit zákon o státním zastupitelství, který má nyní podporu i samotných žalobců.

David Ondráčka - Události, komentáře

David Ondráčka, ředitel TI v Událostech, komentářích | zdroj: Česká televize

Zatímco premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) reagoval na zprávu o zlepšení Česka v žebříčku vnímání korupce slovy o výsledcích „intenzivní práce vlády v této oblasti“, ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka upozornil, že kořeny je třeba hledat již v době, kdy ještě byl Sobotka lídrem opozice a Andrej Babiš teprve zakládal své hnutí.

Na dobu vlády Petra Nečase (ODS) odkazuje i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Zásadní podle něj je, že se práci státních zástupců nepokoušela ovlivňovat Nečasova, Sobotkova ani Rusnokova vláda. „Od roku 2011 jsem měl v pozici nejvyššího státního zástupce luxus a výhodu, že ani jeden z premiérů, které jsem zažil, nezasahoval ani neměl tendenci zasahovat do trestního řízení, ať už se týkalo kohokoliv – jeho spolustraníka nebo byznysmena,“ řekl Pavel Zeman v Událostech, komentářích.

Poslanec opoziční ODS Marek Benda je dokonce přesvědčen, že Nečasova vláda byla v boji proti korupci aktivnější než současná. Zatímco někdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) podle něj odstoupil hned, když se objevilo podezření, politici současných vládních stran zůstávají ve funkcích. Odkázal přitom na obvinění společnosti Agrotec, jejímž předsedou představenstva býval předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ale takovou interpretaci odmítá. Současná vláda se chová docela jinak než ty předchozí. Za problém nepovažuje ani Andreje Babiše a jeho Agrofert. „Každý ví, komu patří Agrofert, každý rok si může ve výroční zprávě přečíst zcela přesně, co je Agrofert. (…) Každý se může podívat, jaké smlouvy se případně uzavřely s Agrofertem. Už to není příběh podivných společností z Kypru, společností převedených na bratry ministrů a tak dále. To je jiný svět,“ podotkl.

Celý záznam pořadu Události, komentáře můžete spustit na webových stránkách České televize.


Štítky: Mapování korupce , CPI

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.