Co teď hoří v protikorupční agendě a prezidentských kampaních?

Vydáno 27. 10. 2022

Brzy to bude rok od nástupu nového kabinetu Petra Fialy (ODS) a vládní pětikoalice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti, STAN). Jak je na tom tedy jejich protikorupční agenda a plnění předvolebních slibů? A co dalšího, zatím odstaveného na druhou kolej, je nutné začít řešit? Poslechněte si nový díl podcastu Stošestka o tom, co právě “hoří” v omezování korupce.

Ondřej Kopečný, ředitel TI | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz 

Co jsou aktuální protikorupční pritority z pohledu Transparency International (TI)? Čemu by měla být věnována pozornost nejen veřejnosti, ale především politické reprezentace. V novém díle zpovídala Martina Foldynová ředitele TI Ondřeje Kopečného.  

 

Jedním z hlavních témat je volba nového vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH), což je instituce, která má za úkol mimo jiné kontrolovat například kampaně nejvypjatějších voleb v ČR, tedy i těch prezidentských, které se odehrají už v lednu 2023. V jejich průběhu tak dojde k výměně celého vedení. Jak to dohled ovlivní? A jaké informace o výběru nového vedení ÚDHPSH má veřejnosti a média k dispozici? 

Druhým problémem, který je nutné vyřešit, je novela zákona o střetu zájmů. Bohužel, současnou vládou deklarovaná “Změna” se u této problematiky úplně nekoná. Co by se mělo tedy dít? A jaké kroky musejí politici ke schválení novely podniknout? 

A je toho více. Pro kompletní popis protikorupční agendy, která leží pod stolem, si poslechněte říjnový díl Stošestky s Ondřejem Kopečným. 

Stošestkou provází Martina Foldynová 

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu 

Poděkování za podporu

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání II. Děkujeme!

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.