Český Těšín – 11. a 12. května 2011

Vydáno 15. 08. 2011

V Českém Těšíně pořádala TIC dvě veřejné debaty ve dnech 11. a 12. května 2011. Ve středu 11. května to byla debata v čítárně a literární kavárně Noiva a ve čtvrtek 12. května setkání se studenty v aule Gymnázia s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně.

Český Těšín patřil k obcím, ve kterých docházelo jak v říjnovém termínu voleb do obecního zastupitelstva loňského roku, tak při opakovaném hlasování v celém městě v lednu letošního roku, k rozsáhlému a dobře organizovanému nakupování hlasů, které nakonec určilo i složení stávajícího zastupitelstva. Vzhledem k rozsahu kupčení s hlasy v řádném termínu voleb v říjnu 2010 bylo krajským soudem hlasování v celém městě zrušeno. Přestože k nakupování hlasů docházelo i při opakovaném hlasování, krajský soud pro nedostatek důkazů tuto skutečnost prohlásil za neprokázanou a volby ani hlasování tentokrát nezrušil. Zástupci TIC byli v Českém Těšíně v lednu letošního roku přítomni a opakované hlasování do zastupitelstva města monitorovali.

Středeční debatu TIC pořádala ve spolupráci s organizátory petice za změnu volebního zákona, která reaguje právě na problém nedostatečného postihu pro organizátory kupčení s hlasy. Debaty se v útulné kavárně Noiva zúčastnilo asi 30 lidí. (Poměrně nízký počet účastníků byl způsoben jistě tím, že ve stejnou dobu probíhalo čtvrtfinálové utkání hokejového mistrovství světa v Bratislavě mezi Českou republikou a USA.) Debata začala krátce po půl šesté a zpočátku se věnovala především problematice kupčení s hlasy v obecních volbách. Z dotazů občanů byla znát velká skepse k situaci ve městě a zazněly i výzvy k opozičním zastupitelům a organizátorům debaty, aby zviditelňovali svoji činnost a pokusili se o větší aktivizaci běžných občanů města.

Čtvrteční setkání se studenty Gymnázia s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně, kterého se zúčastnili rovněž studenti Gymnázia Český Těšín, bylo zorganizováno vedením školy rovněž v reakci na průběh voleb do zastupitelstva města. Zástupci TIC zde měli možnost studentům představit problematiku korupce a na několika příkladech ilustrovat její společenskou škodlivost. Přestože pro mnohé z mladých lidí představuje korupce téma, které je poněkud odtrženo od jejich každodenních životů, vzhledem k tomu, že debaty se zúčastnili především studenti posledních ročníků těchto středních škol, bude pro ně znalost nástrah korupčního jednání jistě v blízké budoucnosti potřebná.

Pozvánku na debatu v kavárně Noiva naleznete zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.