Česko může kvůli „cinklým“ opravám vracet stamiliony z EU

Vydáno 10. 09. 2018

Česku reálně hrozí, že bude muset vracet Evropské unii více než 300 milionů korun – a to v souvislosti se skandálem kolem Národní kulturní památky Kuks. Policie už obvinila čtyři lidi z toho, že zakázku takzvaně „ušili na míru“ konkrétní firmě. Teď se navíc začínají ozývat hlasy, že je potřeba prověřit i další rekonstrukce významných památek.

Opravy barokní památky hospitalu Kuks | zdroj: Deník.cz/Ondřej Littera

Revitalizace židovských památek, oprava Chrámu svaté Barbory v Kutné hoře, Bazilika navštívení Panny Marie – Svatý Kopeček u Olomouce a nakonec projekt Granátové jablko – neboli rekonstrukce hospitálu Kuks u Trutnova. Všechny tyto akce spojuje jedna společnost – Gema Art Group.

Právě rekonstrukci Kuksu za více než 300 milionů korun od Evropské unie ale firma podle policie získala nelegálním způsobem. Podílet se na tom měli dva lidé z jejího vedení. Ti měli přes prostředníka získat od hlavního inženýra projektu informace, díky nimž upravili nabídku tak, aby firma tendr vyhrála.

 

Cinknuté rekonstrukce

„Ta zakázka budila pochybnosti už od samého začátku. Tam si některé firmy stěžovaly, že je cinknutá, napadaly to u ÚOHS a stěžovaly si na to, že tam dochází k pletichám,“ připomíná David Ondráčka z Transparency International.

Firma Gema Art Group má sídlo v Haštalské ulici v centru Prahy. Nikdo z jejího vedení s námi ale mluvit nechtěl. Podle Transparency International by nebylo od věci prověřit velké tendry na opravy památek z minulosti. A myslí si to i někteří politici.

„Určitě by mělo ministerstvo kultury samo prověřit ty akce, ale předpokládám, že ty které jsou placeny z peněz Evropské unie, ještě prověří ministerstvo financí,“ přemítá předseda STAN Petr Gazdík.

 

Mlčení Ministerstva kultury

Jestli se ministerstvo kultury na nějakou takovou akci chystá, jsme se snažili opakovaně zjistit. Dnes jsme se ale tiskové mluvčí nedovolali a už včera nám několikrát vzkázala, že se ministr po domluvě s ředitelkou Národního památkového ústavu nehodlá vyjadřovat.

Jeden z obviněných je přitom bývalým zaměstnancem Národního památkového ústavu. Výsledkem skandálu kolem Kuksu může být kromě několika lidí ve vězení ještě jedna věc – vrácení peněz Evropské unii. Drtivou většinu by nejspíš zaplatil stát, tedy daňoví poplatníci.

Více se dozvíte v reportáži Televizních novin.

Text článku je převzat z TNcz.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.