Bezplatné užívání pozemku obce Janov

Vydáno 05. 12. 2011

Na Právní poradnu TIC se v roce 2007 obrátilo občanské sdružení Vzdušné Lázně Janov s tím, že v jejich obci dochází ze strany starosty obce k nehospodárnému nakládání s obecním majetkem.

Starosta obce totiž umožnil od roku 2003 společnosti NORD BOHEMIA GOLF s.r.o., bezplatné užívání pozemků, které jsou ve vlastnictví obce Janov. Společnost NORD BOHEMIA GOLF s.r.o. na těchto pozemcích zřídila golfové hřiště. Tím, že starosta obce umožnil bezplatně užívat pozemky obce, připravil ji o zisk v podobě ušlého nájemného, které v souladu s cenovým věstníkem Ministerstva financí představuje sumu 203.555,-Kč za jeden rok. Dle názoru TIC tímto jednáním starosta jednoznačně porušil své zákonné povinnosti a spáchal trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Vzhledem k tomu, že se občané obce, kteří se na Právní poradnu TIC obrátili, obávali ve věci vystupovat vlastním jménem, podala Právní poradna Transparency International v roce 2008 na tehdejšího starostu obce trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužívání pravomocí veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. V létě 2009 zahájily orgány činné v trestním řízení trestní stíhání starosty, následně byla státním zástupcem podána obžaloba. Dne 15. 11. 2011 byl starosta soudem prvého stupně nepravomocně uznán vinným a odsouzen k jednoletému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání dvou let.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.