Anti-Corruption Award 2016 – Brazilští vyšetřovatelé

Vydáno 09. 12. 2016

Mezinárodní sekretariát Transparency International v Berlíně každoročně vyhlašuje cenu Anti-Corruption Award. Vítězem pro rok 2016 se stali brazilští vyšetřovatelé z „Força-Tarefa Lava Jato“ („Jednotka mytí aut“). “Operação Lava Jato“ („Operace mytí aut“) byla původně koncipována jako vyšetřování praní špinavých peněz na lokální úrovni. Rychle se ale rozrostla do jedné z největších kauz a začala rozkrývat korupční sítě v nejvyšších patrech brazilské politiky i podnikatelské sféry.

Flag_of_Brazil.svg

Státní vlajka Brazílie | zdroj: Wikipedia

Petrobras a 1256 let

Státní žalobci byli od začátku vyšetřování v dubnu 2014 v předních liniích celého případu, odkud pečlivou investigativní prací nakonec odhalili také jeden z největších případů v současném světě „velké korupce“, případ Petrobras, jenž nepřestává překvapovat svými zápletkami, které sahají až na úplný vrchol politické moci k prezidentce Dilmě Rousseffové. Skandál ji značně poškodil a brazilský Senát v srpnu tohoto roku odhlasoval její odstoupení. Celkově rozdal soud 240 trestních obvinění a 118 podmíněných trestů v celkové výši 1256 let vězení. Za mříže byli odsouzeni významní politici i osobnosti ze světa byznysu, kteří byli dříve považováni za nedotknutelné.

 

Změny v legislativě

Rozjela se také celonárodní kampaň „10 opatření proti korupci“, která tlačí na zavedení důsledných reforem v oblasti řízení státní správy. Jedním z požadavků je navýšení kapacity státních úředníků, aby mohli lépe předcházet korupci, a vyšetřovatelů, aby účinněji pátrali po důkazech korupce a vyšetřovali ji.


„Operace mytí aut“ | zdroj: TI

Brazilci řekli dost

„Miliardy dolarů zmizely díky korupci v Brazílii a brazilský lid už má dost toho, jak je jeho země devastována tímto jevem. Força-Tarefa Lava Jato dělá skvělou práci, když se nebojí hnát k odpovědnosti korupčníky a postavit je před spravedlnost, bez ohledu na to, jak mocní jsou,“ říká Mercedes de Freitas, ředitelka komise Transparency International Anti-Corruption Award.

Transparency International Česká republika blahopřeje brazilským vyšetřovatelům a doufá, že i tato kauza poslouží jako dobrý příklad toho, že boj s korupcí není marný a má jasný smysl a cíl.

 


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.