Střet zájmů na lokální úrovni v Moldavsku

Publikováno 22. 01. 2024

Proč se věnujeme tomuto projektu

Korupce v Moldavsku je již dlouho všudypřítomným a systémovým problémem, jehož nejvýraznější dopady jsou pociťovány na místní úrovni. Tento projekt se ponoří do mnohostranných faktorů, které tento problém udržují, se zvláštním zaměřením na tématiku střetů zájmů. 

Jádrem problémů moldavské korupce je nedostatečná struktura správy a mechanismů dohledu, zejména na místní úrovni. Absence účinných kontrol a protivah umožňuje, aby střety zájmů vzkvétaly v tolerantním prostředí a udržovaly různé formy korupce. 

Moldavská politická scéna je také poznamenána sponzorskými sítěmi, které mají nepatřičný vliv na místní samosprávy. Při jmenování loajalita často vítězí nad kvalifikací a umisťuje jednotlivce s vlastními zájmy do mocenských pozic, kde utvářejí rozhodnutí a politiku tak, aby sloužila zájmům svých vlastních příznivců. 

Transparentnost jednání místní správy v Moldavsku zjevně chybí, zejména v kritických oblastech, jako jsou veřejné zakázky, využívání půdy a udělování licencí. Tento nedostatek transparentnosti nejen usnadňuje korupci, ale také usnadňuje jednotlivcům skrývat střety zájmů. 

Projekt MoRCze (Moldovian Republic and Czechia) byl prvním projektem na kterém spolupracují pobočky Transparency International České republiky a Moldavska

Co konkrétně děláme

Projekt se primárně zaměřil na zvyšovaní občanských kapacit v problematice střetu zájmů na lokální úrovni, a jeho cílem bylo předávat zkušenosti a standardy z České republiky tak, aby se Moldavsko jako kandidátská země přiblížila svému vstupu do Evropské unie a zároveň, aby snížila riziko vlivů zahraničních aktérů.

Jaké máme výsledky

TI Moldavsko se zaměřilo na vzdělávání místních zastupitelů a úředníků, s cílem zlepšit aplikaci pravidel o střetu zájmů na úrovni obcí. V průběhu první poloviny roku tak vyškolili více než 180 účastníků z různých moldavských měst, a provedli dotazování, jehož výsledky ukázaly na slabiny v aplikaci pravidel, zejména v oblasti veřejných zakázek a správy financí. Na základě těchto zjištění TI Moldavsko vypracovalo příručku pro místní samosprávy a analytická zpráva, která doporučila zlepšení školení a posílení kontrolních mechanismů. 

Mimo školení pro zastupitele a úředníky TI ČR realizovalo také školení pro novináře a studenty žurnalistiky, kde se účastníci seznámili s nástroji pro odhalování střetu zájmů v praxi. Celým projektem nás provázel také záměr na zkvalitnění moldavské legislativy o střetu zájmů přenosem zkušeností z České republiky. Na konci roku 2024 jsme společně k tomuto tématu uspořádali advokační kulatý stůl v Kišiněvě, kterého se zúčastnili zástupci TI ČR, moldavské státní správy a diplomatického zastoupení. Hlavním tématem bylo zhodnocení výsledků celoročního projektu a prezentace výzkumu o aplikaci střetu zájmů, který byl součástí školení.  

Shrnutí všech aktivit v projektu za rok 2024 si můžete pročíst v tomto článku.

Donoři

Období realizace 1. 1. 2024 – 31. 12. 2024

Bojujte proti korupci s námi.