113 miliónů utopených v rybníce Jordán

Vydáno 12. 07. 2011

TIC podala v červnu 2011prostřednictvím svého právního zástupce podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli nestandardnímu postupu při výběru uchazeče v nadlimitní veřejné zakázce na stavební práce při obnově rybníka Jordán v Táboře. Podnět ke stažení zde.

Město Tábor vypsalo v dubnu roku 2011 veřejnou zakázku na obnovu rybníka Jordán v Táboře, přičemž jediným hodnotícím kritériem zakázky byla cena. Do soutěže bylo podáno devět nabídek, nejnižší nabídka zněla na 258 miliónu Kč a nejvyšší nabídka na 379 miliónů Kč. Po vyřazení čtyř nabídek nesplňujících zadávací podmínky zakázky byla zadavatelem vyřazena nabídka znějící na nejnižší částku 258 miliónů Kč s odůvodněním mimořádně nízké nabídkové ceny. Zakázku tak vyhrála nabídka sdružení firem DAICH spol. s. r. o., Metrostav a. s. a Zvánovec a. s. nabízející provedení prací za 372 miliónů Kč. Uchazeč, jehož nabídka byla pro mimořádně nízkou nabídkovou cenu vyřazena, se obrátil na ÚOHS, který rozhodl, že město Tábor jako zadavatel veřejné zakázky nedodržel zákonem stanovený postup a úkony zadavatele zrušil. Rozhodnutí ÚOHS zde.

V novém řízení byla nejnižší nabídka za 258 miliónů opět vyřazena a stejně jako v původním řízení vyhrála nabídka znějící na 372 miliónů. Podle názoru TIC však došlo při výběru nejvhodnějšího uchazeče k nezákonnému postupu, když posudek na mimořádně nízkou nabídkovou cenu byl zadán osobou, která k tomu není zákonem oprávněna, přičemž výsledky tohoto posudku měly rozhodující vliv na rozhodování hodnotící komise, která doporučila uchazeče vyřadit.

Dle názoru TIC tato veřejná zakázka jeví znaky nejen nestandardního a nezákonného postupu během řízení o výběru nejvýhodnější nabídky, ale také vypovídá o nehospodárném nakládání s veřejnými prostředky představiteli města Tábor. Z toho důvodu také TIC vyzvala starostu města Tábor, aby smlouvu s vítězem zakázky nepodepisoval do rozhodnutí úřadu. Dotace z Evropské unie, které by se při obnově rybníka ušetřili, by totiž šlo bezpochyby využít na financování jiných projektů.

S názorem TIC se však ÚOHS neztotožnil a dne 25. 7. 2011 zaslal právnímu zástupci TIC sdělení, ve kterém uvádí, že porušení zákona v řízení o dané zakázce neshledal. TIC bohužel nemá možnost obrátit se s celou věcí na správní soud, a proto může jen konstatovat svůj názor, že v tomto případě opět dochází k posvěcenému nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky. Sdělení ÚOHS ke stažení zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.