Z médii

Vláda chystá návrh na regulaci lobbingu

15.02.2017 Novinky a komentáře Z médii


Vláda začala projednávat zákonnou úpravu lobbingu. Norma by měla zavést registr lobbistů, darů pro politiky nebo veřejné diáře. Návrh připravil tým ještě za bývalého ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera, vláda začne normu projednávat dnes.

Reportéři ČT: Firma Zemanova poradce Nejedlého se účastnila podezřelých obchodů s reklamou

15.02.2017 Novinky a komentáře Z médii


Policie rozplétá rozsáhlou kauzu nákupů a prodeje předražené reklamy, při níž mělo docházet k daňovým únikům. V podezření jsou manažeři významných firem, bývalý ministr Fischerovy úřednické vlády Rostislav Vondruška i současný poradce prezidenta Martin Nejedlý. Případem se zabýval Dalibor Bártek z Reportérů ČT.

Reportéři ČT: Soudní znalci Romana Janouška

13.02.2017 Novinky a komentáře Z médii


Roman Janoušek přesvědčil loni soud, že jeho zranění hlavy mu neumožňuje pobyt ve vězení. Tam by si měl odsedět ještě více než tři roky za těžké ublížení na zdraví v opilosti. Má ale trest ze zdravotních důvodů přerušen. Konkrétní diagnóza není známá, podléhá ochraně osobních údajů. A zatímco odsouzený pacient Janoušek je podle všech zainteresovaných velmi vážně nemocný, kdysi nejmocnější zákulisní hráč pražské politiky Janoušek se opět vrací do podnikání. Zapojil se do miliardového byznysu s nemovitostmi. Více přináší reportáž Terezy Strnadové v pořadu Reportéři ČT.

Nový návrh na ochranu oznamovatelů jde do sněmovny

09.02.2017 Novinky a komentáře Z médii Whistleblowing


Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka vyjádřil podporu přijetí zákona, který by poskytl ochranu whistleblowerům. Ve sněmovně je již návrh z dílny ministra financí Andreje Babiše, ministr Chvojka přidal svoji verzi návrhu zákona. Současná úprava je nedostatečná, TI už několik let prosazuje funkční úpravu, která by poskytla oznamovatelům korupce dostatečnou právní ochranu.

90′ ČT: Nový úřad a stranické finance

07.02.2017 Novinky a komentáře Z médii Otevřené financování politických stran


Nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je personálně naplněn a může se začít připravovat na spuštění činnosti. Kampaň do parlamentních voleb již nabírá obrátky, přibližují se také prezidentské volby. Úřad tedy vkročí do monitoringu voleb rovnýma nohama – zůstává však otázkou, jak reálnou činnost zvládne. Otazníky se totiž vznáší nad personálním obsazením a nezávislostí nově vzniklého útvaru.

168 hodin: Nejasné příjmy Andreje Babiše

30.01.2017 Novinky a komentáře Z médii


Ministr financí Andrej Babiš už třetí týden vysvětluje, kde vzal téměř 1 a půl miliardy korun na nákup dluhopisů Agrofertu. Deník Echo na začátku ledna zveřejnil článek, ve kterém viní vicepremiéra, že podle daňových přiznání mu v době nákupu chybělo téměř 150 milionů korun. V reakci na to Andrej Babiš upravil vyjádření o výši svých příjmů s odkazem na to, že do předchozích vyjádření nezapočítával nezdanitelné položky. Kauza spustila dohady o transparentnosti jeho nákupů a novináři, politici, veřejnost i neziskové organizace se dožadují jasného vysvětlení.

Krást se pochopitelně nepřestalo, jen se krade jinak – sofistikovaně a v rukavičkách

30.01.2017 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Transparency International Z médii Zpravodajství


David Ondráčka, šéf české pobočky Transparency International, byl hostem interview v DVTV. S Danielou Drtinovou hovořil na téma korupce v naší zemi, a to v souvislosti s aktuálním umístěním České republiky v „Indexu vnímání korupce 2016″, kdy jsme zaznamenali markantní propad o 10 pozic na 47. místo ve světě a ztratili jsme jeden bod oproti roku 2015 – v celkovém součtu jsme tedy obdrželi 55 bodů ze 100 možných.

Vnímání korupce v Česku se zhoršilo

26.01.2017 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Z médii Zpravodajství


V žebříčku nevládní organizace Transparency International se Česko propadlo o deset příček.

Radiofórum: O korupci, kauzách a ementálové podobě zákonů

25.01.2017 Novinky a komentáře Z médii


Analytik TI Milan Eibl byl hostem pořadu Radiofórum Českého rozhlasu Plus. Odpovídal na otázky moderátorky a posluchačů na téma korupce v naší zemi, a to v souvislosti s aktuálním umístěním České republiky v „Indexu vnímání korupce 2016″, kdy jsme zaznamenali propad o 10 pozic na 47. místo ve světě a ztratili jsme jeden bod oproti roku 2015 – v celkovém součtu jsme tedy obdrželi 55 bodů ze 100 možných.

Česká republika neudržela pozitivní trend, v žebříčku CPI se propadla o 10 míst

25.01.2017 Analýzy Doporučení Infografika, audio a video Minuty TI Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International Z médii Zpravodajství


Mezinárodní sekretariát Transparency International dnes zveřejnil „Index vnímání korupce za rok 2016“ (CPI 2016). Česká republika se v hodnocení výrazně propadla a po loňském skoku na 37. místo ve světě se vrátila o 10 míst zpátky – na sdílenou 47. příčku. Náš index dosáhl hodnoty 55 bodů (ze sta možných), shodně s Kyprem a Maltou. K evropskému průměru (65 bodů) však má stále daleko.

Reportéři ČT: Shrnutí kauzy ROP Severozápad

24.01.2017 Novinky a komentáře Z médii


TI pomáhala odhalovat politické kořeny kauzy ROP Severozápad již v roce 2012. Na hluboké politické pozadí rozdělování dotací z ROP Severozápad jako jeden z mála upozorňoval bývalý ředitel Odboru řízení programu Leo Steiner. Ve spolupráci s TI podal trestní oznámení proti členům Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Praha tvoří superfirmu. Investuje do ní miliardy

22.12.2016 Novinky a komentáře Z médii Zpravodajství


Městský holding má zastřešit strategické firmy ovládané magistrátem. Radní k nim chtějí přikoupit vodárny či energetiku. Inspirovat se chce pražský magistrát ve Vídni a jejím městském holdingu.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 161