Volby v Českém Těšíně

Vydáno 26. 04. 2011

Volby v Českém Těšíně zde uvádíme jako příklad, že některé naše aktivity nemají charakter šetření jedné korupční kauzy. V Českém Těšíně existuje několik klientelistických skupin, jejichž kořeny sahají ještě do období pašování alkoholu, tabáku a dalšího zboží přes polskou hranici.

Nejznámější osobou, která pochází z okruhu těchto lidí je Radovan Krejčíř. Přesto, že město v minulosti přišlo o většinu majetku, stále jsou ve hře pozemky kolem plánované rychlostní komunikace do Polska, privatizace teplárenství, eventuelně možnosti čerpání evropských dotací. Proto došlo v podzimních volbách k masivnímu nakupování hlasů voličů.

V Českém Těšíně přítomen tým pracovníků TIC, jehož úkolem bylo zaznamenávat průběh voleb, ale i sbírat informace jak otevřeně, tak i skrytým způsobem, týkající se organizovaného nakupování hlasů. Bylo možné popsat změnu fungování mechanismu nákupu hlasů oproti podzimním volbám, přítomnost lidí spjatých s místním podsvětím nebo napojených na místní politcké „kmotry“ (což se v Těšíně se jisté míry překrývá) jako organizátorů nákupů apod.

Shromážděné informace byly poskytnuty policii i soudu, který se stížnostmi na opakovaný neregulérní průběh voleb zabýval. Soud nakonec dospěl k závěru, že sice shromážděné informace mohou zakládat podezření na nakupování hlasů v jednom případě zcela průkazně, ale že celkový počet koupených hlasů by nestačil na ovlivnění volebního výsledku.

Zkušenosti z této kauzy jsme maximálně využili při komentování návrhů Ministerstva vnitra na nový volební kodex.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.