Univerzální vojáci sportu aneb co prozradily Peltovy SMSky

Publikováno: 3. října 2018

Policie stíhá bývalého šéfa Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Miroslava Peltu a předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu pro machinace při rozdělování dotací pro sport. Spolu s nimi je obviněna i někdejší náměstkyně ministryně školství (MŠMT) Simona Kratochvílová a další dva lidé. Dalibor Bártka ve své reportáži pro Reportéry ČT přináší nové informace k této korupční kauze.

Apolena Ondráčková, právnička TI v pořadu Reportéři ČT | zdroj: ČT

Fotbalový boss Miroslav Pelta společně s vysoce postavenou úřední osobou Simonou Kratochvílovou nezákonně ovlivňovali přerozdělování stamiliónových dotací pro sport. Jedná se o podezření na trestný čin zneužití pravomocí úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zjednání výhody při veřejné zakázce a veřejné soutěže. Spolu s bývalým ředitelem odboru sportu Ministerstva školství Zdeňkem Břízou nezákonně zařídili, aby FAČR, která sdružuje všechny fotbalové kluby v zemi, získala na svou činnost v roce 2017 bezmála 563 miliónů korun, což bylo o 9,5 miliónů více, než měla nárok.

 

Dotace z EU vs. dotace do sportu

„MŠMT má stanovený rozpočet, a ten nějakým způsobem podle stanovených pravidel rozděluje. Samozřejmě, pokud vy si vydobudete nějakou částku navíc, tím pádem ochuzujete ostatní kluby, nebo například svazy,“ objasňuje v reportáži základní logiku a principy rozdělování dotací Apolena Ondráčková, právnička TI a specialistka na korupci ve sportu.

Právník obviněného Z. Břízy ale tvrdí, že dotování sportu se řídí jinými pravidly než například evropské dotace a tím pádem je tenhle případ jedno velké nedorozumění.

Miroslav Pelta si svým netransparentním chováním a svou korupční činností upevňoval profesní a společenský vliv. Spolu se Simonou Kratochvílovou, se kterou udržoval milostní vztah, se domlouvali, komu dotace poskytnout a komu nikoliv. Dvojice tedy předem vybrala 21 projektů, které byly následně dotovány.

 

Kauza na nejvyšších postech

Tím ale korupční kauza nekončí – podpora jednotlivých projektů údajně zasahuje až do nejvyšších pater politického života, jelikož přední politici měli na prosazení svého projektu eminentní zájem. Policie v této kauze vyslýchala např. exministra zemědělství Mariána Jurečku, předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského nebo i expremiéra Bohuslava Sobotku. Exministryně školství Kateřina Valachová byla také vyslýchána, ale manipulace s dotacemi popírá a sama podala demisi. V kauze byl obviněn i lobbista a předseda ČUS Miroslav Jansta, nebo generální sekretář České unie sportu Jan Boháč.

„Primárně to demonstruje, jakým způsobem na MŠMT byly přerozdělovány finance do sportu nesystematicky a bez jasných pravidel. K téhle situaci nemělo v žádném případě dojít,“ dodává Apolena Ondráčková.

 

Na celou reportáž se můžete podívat na webu České televize.

MŠMT má stanovený rozpočet, a ten nějakým způsobem podle stanovených pravidel rozděluje. Samozřejmě, pokud vy si vydobudete nějakou částku navíc, tím pádem ochuzujete ostatní kluby, nebo například svazy,

Související publikace

Související projekty

Korupční víceboj

Nedopusťme, aby se korupce stala sportovní disciplínou!

Vice o projektu

Související novinky