Týdenní zprávy TI o korupci ze světa – 9. února 2018

Publikováno: 9. února 2018

Tento týden jsme se zaměřili na Evropu a jak efektivně bojovat proti korupci.

V úterý zveřejnila Evropská komise novou strategii rozšiřování EU o šest kandidátských zemí, a to na západním Balkáně: Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Kosovo, Makedonii, Černou Horu a Srbsko.

Strategie obsahuje neobvykle silná tvrzení o korupci a právním státě, poprvé v oficiálním dokumentu Evropské komise zazněl termín „state capture“. Z části jsme to již v naší analýze zmiňovali, jde o odraz negativních zkušeností Evropské komise se zeměmi jako je Polsko a Maďarsko, které se po slibných začátcích vrátili zpět k autoritářství a hybridním režimům.

Delia Ferreira Rubio, předsedkyně Mezinárodní správní rady TI | zdroj: Twitter 

Strategie vyžaduje nejen institucionální změny, ale také společenskou transformaci. To je to, co v posledních letech zastáváme. Nyní je na politických činitelích západního Balkánu, aby se k výzvě postavili.

Tento týden jsme také vyzvali EU, aby se ujistila, zejména při setkání na vysoké úrovni mezi ázerbajdžánským ministrem zahraničí a Vysokým komisařem EU pro zahraniční věci, že trvá poučení z kauzy „Ázerbajdžánské pračky“.

Dále nás zaujalo odhalení týkající se se mezinárodní pěvecké soutěže „Eurovision Song Contest“, kdy docházelo ze strany pořadatelů akce v Kyjevě k napomáhání podporovatelům zdiskreditovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, a to v souvislosti s odčerpávání peněz ze státní pokladny za pomoci společnosti ve Velké Británii.

V týdnu, kdy se EU zaměřuje na vztahy se svými sousedy a aktivně se podílí na prosazování protikorupční politiky, je důležité poznamenat, že by právě EU mohla lépe chápat svou roli v boji proti korupci, a to především za vlastními hranicemi.

Zdroj: Transparency International

Strategie vyžaduje nejen institucionální změny, ale také společenskou transformaci. To je to, co v posledních letech zastáváme.

Související novinky