Týdenní zprávy TI o korupci ze světa – 2. února 2018

Vydáno 02. 02. 2018

Jaká je spojitost mezi korupcí a finančním tajemstvím?

„Financial Secrecy Index“ | zdroj: Tax Justice Network

Tento problém má dvě rozporuplné roviny. Jak je vidět, v nedávno zveřejněných Paradise Papers, jsou to často bohaté státy, které umožnují korupci ve státech chudých. V rámci „Financial Secrecy Index“, zveřejněném v tomto týdnu, se Švýcarsko dostává na první místo, zatímco USA se přesouvá na místo druhé.

Po čtyřleté kampani, kterou Transparency International vedla, představila vláda Spojeného království nové kompetence, které mohou být využívány k právnímu vymáhání při vyšetřování podezřelého majetku. V posledních letech totiž docházelo k mnoha skandálům, při nichž se ve Velké Británii využíval trh s luxusními nemovitostmi k praní špinavých peněz.

Mezitím v Rusku, Chile a Brazílii byly zveřejněny výsledky analýzy transparentnosti korporací na jejich území. Navzdory značné averzi ze strany některých podnikatelů, výsledky vykazují známky zlepšení.

Tento týden jsme také zkoumali, zda tzv. blockchain technologie, ovládající například Bitcoin bude napomáhat či brzdit boj s korupcí. Na jedné straně může totiž tato technologie usnadnit rychlý a tajný přesun peněz přes hranice. Na straně druhé však může zajistit bezpečnější smlouvy a předcházet podvodům.

Zdroj: Transparency International


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.