Týdenní zprávy TI o korupci ze světa – 16. února 2018

Publikováno: 19. února 2018

Tento týden přišlo několik dlouho očekávaných povzbudivých zpráv

Ve čtvrtek rezignoval prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma na svou funkci. Stalo se tak po nátlaku vlastní strany. Zuma, který je od roku 2009 u moci, čelí četným obviněním z korupce. Po jeho rezignaci voláme již delší dobu, zvláště poté, co zveřejnil zprávu v listopadu 2016 Thuli Madonsela, jihoafrický veřejný ochránce a nositel naší ceny za integritu v roce 2014, týkající se „state capture“ (privatizace veřejného zájmu) v Jižní Africe.

Zpráva zdůrazňuje, jak veřejní činitelé v Jižní Africe vzali úplatky v rámci zadávání zakázek v soukromém sektoru, a jak ohrozily vztahy Zumy s kontroverzním rodinným impériem Guptů v souvislosti s řádným fungováním státu. David Lewis, výkonný ředitel Corruption Watch, naší pobočky v Jižní Africe, nazval odstranění Jacoba Zuma „vítězstvím obyvatel Jihoafrické republiky“, a dále vyzval občanskou společnost a média, aby zůstaly v nadcházejících týdnech a měsících nadále ostražití.

Ve středu tento týden zveřejníme náš Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index – CPI). V letošním roce ukážeme, jak důležitá je aktivní spolupráce občanské společnosti a svobodných médií v boji proti korupci.

S čímž souvisejí i zprávy z Maďarska, týkající se úzkého okruhu lidí kolem Victora Orbána, kteří získávají peníze z veřejných zakázek financovaných EU a plní titulky novin ve stejné době, kdy přichází do Parlamentu návrh zákona o omezování prostoru pro nevládní organizace.

Sledujte naše webové stránky ve středu 21. února od 19:00, kdy se dozvíte celkové hodnocení zemí v rámci CPI, a dále zveřejníme všechny naše výstupy a výsledné analýzy za letošní rok – včetně toho, jak se umístila v Indexu vnímání korupce 2017 Česká republika.

Zdroj: Transparency International

Ve středu tento týden zveřejníme náš Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index - CPI). V letošním roce ukážeme, jak důležitá je aktivní spolupráce občanské společnosti a svobodných médií v boji proti korupci.

Související novinky