Transparentní volby


Proč se věnujeme tomuto projektu

Monitoringu volebních kampaní se v TI věnujeme již od roku 2012. Hodnotili jsme prezidentské volby, volby do Poslanecké sněmovny PČR – včetně voleb v roce 2017, do Evropského parlamentu, komunální volby v roce 2014, volby do Senátu PČR v roce 2016 a prezidentské volby v roce 2018.

Cílem je nastavit vyšší standard otevřenosti stran při poskytování informací o financování kampaní a přímý tlak na kandidující subjekty přímo během volební kampaně o větší transparentnost v České republice.

Veškerá hodnocení naleznete na webu www.transparentnivolby.cz.

 

Co konkrétně děláme

Při podzimních parlamentních volbách 2017 kampaně poprvé probíhaly podle nových pravidel vyplývajících z novel zákonů o sdružování v politických stranách a politických hnutích a tzv. volebních zákonů. Tím spíše je třeba dodržování zákonů monitorovat, protože s některými novými institucemi a mechanismy se politické strany i voliči seznamují až v průběhu kampaně. Poslední tři monitoringy jsou také rozšířeny o monitoring sociálních sítí, kam se přesunula velká část zájmu kandidátů a společně se zájmem také investované finance.

Transparency International zpracovává monitoring na základě stanovených kritérií, která se mění dle typu voleb. Poslední monitoring sledoval předvolební kampaně kadidátů komunálních voleb v Praze, Brně a Ostravě, a taky 135 senátních kandidátů. Výsledky jednotlivých zkoumaných voleb jsou vždy zveřejněny na webu projektu www.transparency.cz. Projektu monitoringu se budeme i nadále věnovat.

Jaké máme výsledky

Transparency International zřídila webovou stránku www.transparentnivolby.cz, kde mohou lidé najít veškeré informace týkající se monitoringu.

Kromě výsledků a kritérií zde naleznete i formulář na hlášení volebních podvodů a nesrovnalostí. Je možné i anonymně upozorňovat na pokusy o nakupování volebních hlasů, případné podezřelé dary, manipulování při sčítání hlasů a jiné praktiky. 

Donoři

Tento projekt je financován z vlastních zdrojů Transparency International – Česká republika, o.p.s.

Související novinky

Blog Ondřeje Cakla: „Zákon o volbě prezidenta republiky – odkaz Jaroslava Cimrmana“

2018 Blogy Novinky a komentáře


Cimrmanova filozofie externismu vychází z myšlenky, že na to, aby byla osoba či akce „pro svůj okolní svět patrná, nemusí v něm nutně existovat, neboť patrnost a existence jsou dvě naprosto odlišné věci.“ Prezidentská kampaň tento grandiózní vtip Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka převedla z hájemství smíchu do říše aktuální žité reality. Nestalo se tak ale bez „solidního“ podkladu, jímž je zákon č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky, ve znění pozdějších předpisů.

Transparentnost kandidátů na prezidenta znovu pokulhává – měli by mít na víc, srdce a síla nestačí

2018 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International Z médii Zpravodajství


Ačkoliv se „transparentnost“ stala oblíbeným motivem v sebeprezentaci uchazečů o Hrad, z hlediska dostupnosti informací o financování, strategiích a vlivovém pozadí jsou jejich kampaně spíše neprůhledné. Vyplývá to z výsledků monitoringu Transparency International (TI).

David Ondráčka: Zeman na informování o penězích na kampaň úplně kašle, využívá finty a mate lidi

2018 Novinky a komentáře Z médii


Celkově se podle propočtu Transparency International (TI) protočí v letošní prezidentské kampani zhruba 200 milionů korun. Dle organizace při tom ale nehrají všichni kandidáti čistou hru. Nejhůře dopadl v hodnocení současný prezident. „V kostce řečeno: Zeman nezveřejňuje vůbec nic, s nikým nekomunikuje a využívá fintu s třetí osobou. Ještě mate veřejnost tím, že tvrdí, že kampaň nevede, i když ona naplno běží. Snažíme se posbírat také informace o cenách reklamy. Z těch je jasné, že Zeman utratil několik desítek milionů korun,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ ředitel TI David Ondráčka. „Pro mě je na tom nejhorší fakt, že neexistuje reálná síla, která by mohla kandidáta Zemana k otevřenosti donutit,“ dodává.

TI: Zákon pomáhá k větší otevřenosti stran, ale skutečné výdaje bude problém spočítat

2017 Analýzy Infografika, audio a video Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International Z médii Zpravodajství


Transparency International (TI) přináší v rámci dlouhodobého projektu Transparentnivolby.cz výsledky monitoringu financování sněmovní kampaně politických stran a hnutí, nově s přesahem do digitálního souboje o hlasy voličů. Sledovali jsme podrobně pohyby na transparentních účtech, placené příspěvky stran na sociálních sítích a viditelnost stran v mediálním prostoru. Otevíráme tak veřejnosti unikátní pohled za oponu politického marketingu.