TI vydává aktualizovanou příručku (nejen) pro oznamovatele

Vydáno 25. 01. 2021

Transparency International ČR (TI) vydává rozšířenou příručku pro oznamovatele (whistleblowery) nekalého a protiprávního jednání a nejen pro ně. Jedná se o aktualizované vydání publikace z roku 2014, kdy příručka vyšla poprvé. Za uplynulý sedm let se řada věcí změnila, ať už se jedná o legislativní snahy týkající se ochrany oznamovatelů, dobrovolná opatření nebo obecně vnímání problematiky whistleblowingu ve společnosti.

Publikace Whistleblowing není donašečství | zdroj: TI

Ta nejdůležitější věc ale zůstala zatím stejná: stále ještě nedošlo k legislativnímu ukotvení ochrany oznamovatelů, což je jediná cesta k tomu, aby došlo ke komplexní změně.

Publikace, která je volně dostupná online široké veřejnosti, obecně popisuje problematiku, ujasnění si základních pojmů např. kdo je to oznamovatel (whistleblower) nebo co je veřejný zájem.

Nechybí ani rozhovory se samotnými oznamovateli, kteří objasní, jak probíhalo upozornění v rámci jejich firmy či organizace nebo co by doporučili ostatním, kdyby se ocitli v podobné situaci jako oni. V celé publikaci také nechybí řada konkrétních příkladů z praxe a reálných kauz. Najdete v ní i výčet možností, jak lze v takové situaci postupovat, včetně otázek, které si je dobré položit předtím, než se do čehokoli rozhodne potenciální oznamovatel pustit.

„Oznamovatelé jsou většinou obyčejní lidé, kteří se ve své práci setkávají s nekalostmi a mnohdy i porušením zákona. Pokud to nechtějí nechat být jen tak, měli by v dalších krocích zvážit možná rizika a dopady. Každý případ whistleblowera je jedinečný a proto naše aktualizovaná příručka není jenom strohým návodem, ale snaží se pomoci pochopit oznamování a postavení whistleblowera šířeji,“ vysvětluje Jan Dupák, právník TI.

Důležitou součástí jsou i kontakty a informace o bezplatných právních poradnách, na které se oznamovatelé mohou obracet nebo popis toho, jak přistupovat ke spolupráci s novináři či médii. V neposlední řadě obsahuje publikace i popis současné české legislativy, která se oznamovatelů týká.

GlobaLeaks

Koncem minulého roku jsme také začali používat nový online nástroj GlobaLeaks, který oznamovatelům usnadní kontakt s Právní poradnou TI, a to ještě zabezpečenější cestou než do teď.

Hlavním benefitem je vyšší stupeň zabezpečení, který poskytuje oznamovateli při komunikaci s našimi právníky ještě větší ochranu. O tom, jak přesně nástroj funguje vysvětluje v rozhovoru z prosince minulého roku ředitel naší protikorupční organizace Petr Leyer.

Whistleblowing je nadále jedním z klíčových témat TI, která se jím zabývá dlouhodobě, a i v budoucnu jej nebude opomíjet.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.