Světová banka chce zastavit vítězství anonymních firem v boji o kontrakty

Vydáno 15. 06. 2015

Světová banka chce po všech korporátních firmách a projektech, které jsou financované bankami, veřejné odhalení jejich skutečných vlastníků. To by představovalo cestu, jak se vypořádat s podvodníky a s bratříčkováním ve vládních kontraktech.

The-World-Bank-logo

Logo The World Bank | zdroj: The World Bank

Tímto krokem by Světová banka dostala do popředí návrhy od skupiny G20 na odkrytí skutečných vlastníků offshorových společností, které jsou často používány na krytí zakázaných fondů od zločinů a korupce.

Chris Browne, šéf zadávání veřejných zakázek ve Světové bance k tomu řekl, že tento návrh je součástí širokých reforem na modernizaci procesu uzavírání kontraktů ve Světové bance. „Jsme velmi angažovaní v oblasti transparentnosti a čestnosti. Chceme se v této oblasti dostat o stupeň výš.“

Postup při zadávání veřejných zakázek tímto způsobem může mít velký dopad na rozvojové země, protože ty často přijímají jejich standardy. Momentálně Světová banka nezveřejňuje informace o těch, kteří se o kontrakt ucházejí, ale jen o těch, kteří ho vyhrají.

Proti korupční propagátoři tento krok podporují. Více než 100 zájmových skupin zaslalo v pondělí dopis představenstvu Světové banky, ve kterém naléhají, aby byly zahrnuty informace nejen o vítězích, ale právě i o společnostech, které se o kontrakt ucházejí.

Shruti Shah z Transparency International z USA poznamenala, že Světová banka by měla vzít vůdčí postavení v prevenci proti korupci, bratříčkování a dávání státních zakázek úředníkům, kteří jsou politicky napojeni na vládu a jsou schopní skrýt své konexe.

Chris Browne momentálně pracuje na mechanismu, který by znemožnil existenci anonymních offshorových společností.

Reformy by měly být šity na míru každé zemi namísto existence jednoho modelu, který by přebíraly ostatní země. Mezi další reformy bude také patřit více technické podpory pro rozvojové země, aby se zamezilo podvodům, vydírání a tajným dohodám.

Zdroj článku: Reuters.com


Štítky: Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.