Pozvánka na tiskovou konferenci TI: „Monitoring financování volebních kampaní politických stran – Volby 2017“

Publikováno: 2. října 2017

Dovolujeme si Vás pozvat na tiskovou konferenci Transparency International Česká republika „Monitoring financování volebních kampaní politických stran – Volby 2017“, která se uskuteční ve čtvrtek 12. října 2017 od 10 hodin v Malostranské besedě – Trick Bar.

Transparentnivolby.cz | zdroj: TI

Na tiskové konferenci zveřejníme výsledky hodnocení transparentnosti kampaní politických stran a kandidátů do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. TI spolu s předními experty na politický a digitální marketing a s týmem vysokoškolských studentů hodnotila předvolební kampaně na základě deseti kritérií, která považujeme pro transparentnost za klíčová. Každé kritérium se známkovalo jako ve škole, výsledná známka pak odrazila celkový průměr.

Politický marketing a boj o voliče se v posledních letech stále více přesouvá z veřejných setkání a billboardů i do online světa a na sociální sítě, a tak se tímto směrem logicky vydávají i kampaňové výdaje. Proto letos vůbec poprvé monitorujeme i náklady v rámci digitálu.

Už nyní můžete vidět na našem webu www.transparentnivolby.cz mezivýsledky, které reflektují např. pohyby na účtech vs. ceny obsazeného prostoru nebo naši online „Příručku“ pro širokou veřejnost a voliče: Vše, co jste chtěli vědět o předvolebním klání. Nebojte se ptát s námi. 

TI a monitoring financování volebních kampaní

Monitoringu volebních kampaní se v TI věnujeme již od roku 2013. Hodnotili jsme prezidentské volby, volby do Poslanecké sněmovny PČR, do Evropského parlamentu, komunální volby v roce 2014 a do Senátu PČR v roce 2016. Věříme, že kontinuální monitoring přispívá k vyšší míře otevřenosti politických kampaní v České republice. Předešlá hodnocení naleznete na webu www.transparentnivolby.cz.

 

NA TISKOVÉ KONFERENCI VYSTOUPÍ: 

  • Petr Vymětal, expert na monitoring (FMV VŠE)
  • David Ondráčka, ředitel TI
  • Ondřej Cakl, koordinátor monitoringu TI

 

MÍSTO KONÁNÍ:

Tisková konference se uskuteční ve čtvrtek 12. října 2017 od 10:00 v Malostranské besedě | Trick Bar | 2. patro (Praha 1, Malostranské nám. 35/21, 118 00).

Vaši účast prosím potvrďte na e-mailové adrese press@transparency.cz.

Pozvánka ke stažení zde.

Monitoringu předvolebních kampaní se TI věnuje již od roku 2012. Letos však kampaně probíhají podle nových pravidel vyplývajících z novel zákonů o sdružování v politických stranách a politických hnutích a tzv. volebních zákonů. Tím spíše je třeba dodržování zákonů monitorovat, protože s některými novými institucemi a mechanismy se politické strany i voliči seznamují až v průběhu kampaně.