Peníze v politice


Proč se věnujeme tomuto projektu

Minulé obecní volby provázela řada volebních podvodů, nekalostí a menších i větších faulů a podobné případy lze čekat i letos.  V obci Karlova Studánka se zřejmě bude opakovat scénář z minulých voleb, kdy občané účelově přihlášení k trvalému pobytu budou mít za úkol zajistit místo v zastupitelstvu určitým kandidátům. V severních Čechách se pak zřejmě chystá přímé uplácení voličů v sociálně vyloučených lokalitách.  Dalším příkladem je kampaň „Víte, že …“, jejíž načasování před volbami lze chápat jako shánění podpory vládnoucí TOP 09 za peníze pražského magistrátu.

Na www.transparentnivolby.cz, bude možné i anonymně upozorňovat na pokusy o nakupování volebních hlasů, případné podezřelé dary místních podnikatelů spojených s radnicí, manipulace při sčítání hlasů či porušení nestrannosti volebních komisí, zneužití radničních novin či webů nebo dokonce zastrašování voličů či kandidátů.

Co konkrétně děláme

V roce 2014 budeme monitorovat volby do Europarlamentu, Senátu ale i volby komunální. Budeme stranám dávat vysvědčení za transparentnost a poukazovat na nedostatky. Chceme zapojit také veřejnost. Pomocí aplikace Zmapujto.cz bude možné fotit i billboardy a volební plakáty a jedním kliknutím je odesílat do Mapy kampaní.

Jaké máme výsledky

Veškeré výsledky projektu jsou k nahlédnutí na www.transparentnivolby.cz.

Donoři

Partnerem projektu je Fond Otakara Motejla

Fond Otakara Motejla

Aplikaci Zmapujto.cz zdarma poskytla společnost EnviWeb s.r.o.

Související novinky

Komunální volby pod drobnohledem nevládních organizací

2014 Novinky a komentáře Tiskové zprávy Otevřené financování politických stran


Nevládní organizace Oživení, Nadační fond proti korupci, Transparency International a Naši politici monitorují manipulaci komunálních a senátních voleb. Máme k dispozici jasné indicie, že v blížících se volbách bude docházet ke kupčení s hlasy a k účelovému stěhování voličů.

Výsledky monitoringu financování komunálních volebních kampaní

2014 Novinky a komentáře Otevřené financování politických stran


Financování volební kampaně ve velkých městech trpí řadou nedostatků, nejasností kolem příjmů i výdajů a amatérismu. Náklady kampaně se navíc zdají výrazně vyšší, než strany reálně vykazují.
Témata: Otevřené financování politických stran
Štítky: ,