Tiskové zprávy

Kaviárová diplomacie nebude tolerována. Padají první tresty

15.06.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Bývalý předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE), Pedro Agramunt, byl zbaven svých pravomocí a dostal zákaz působení na vedoucích pozicích Rady Evropy na 10 let. Příčinou exemplárního trestu je korupční chování ve prospěch Ázerbájdžánu během Agramuntova členství v Parlamentním shromáždění. Zákaz působení po dobu 2 let dostali i další poslanci – Jordi Xuclà, Cezar Florin Preda a Samad Seyidov.

Pět otázek k radarům pro pondělní zasedání Bezpečnostní rady státu

01.06.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


V pondělí 4. června 2018 se sejde Bezpečnostní rada státu ohledně zakázky Ministerstva obrany ČR na dodávku mobilních radarů za 3,5 miliardy korun. Tato zakázka byla koncipována formou mezivládní dohody již za předchozího ministra Martina Stropnického, nicméně podepsána měla být až dalším ministrem.

TI varuje: Vládní čísla nesedí, systemizace zasáhla téměř dvakrát tolik vedoucích pozic ve státní správě

31.05.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Transparency International (TI) dlouhodobě upozorňuje na problematiku tzv. state capture (privatizace veřejného zájmu), která v České republice v posledních letech probíhá a nedaří se ji omezovat. Tomu odpovídá i současná systemizace státní správy. Počet vyměněných vysokých státních úředníků je vyšší, než uvádí vláda.

TI obdržela odpověď pražského radního k plánovanému developerskému projektu metra D za 60 miliard korun

24.05.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Radní Petr Dolínek odpověděl (po druhé urgenci Transparency International) na otázky k připravované spolupráci s developerskou společností Penta nad projektem linky D pražského metra. TI se ptala členů Zastupitelstva hlavního města Prahy (HMP) na detaily plánovaného společného podniku, který má podle vedení HMP přispět k rychlejšímu výkupu pozemků a developmentu kolem nových stanic metra.

Volební kampaně popáté, pošesté, klapka!

10.05.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy Otevřené financování politických stran


Téma voleb hýbalo Českou republikou od loňského léta až do letošního ledna. Na podzim jsme volili do Poslanecké sněmovny, na začátku roku jsme vybírali hlavu státu. Uniknout masivní vlně kampaní se u nás podařilo asi málokomu.

Developerský projekt metra D má pro příštích 20 let potenciál kauzy v řádech desítek miliard a radní tajnůstkaří, varuje TI

27.04.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Transparency International (TI) vyzvala minulý týden otevřeným dopisem zastupitele hl. města Prahy (HMP), aby zodpověděli nejasnosti týkající se spolupráce se společností Penta v rámci projektu metra D v předpokládané hodnotě 60 miliard korun.

Konec Kasina Evropy – automaty z Česka mizí a tvrdý hazard postupně končí. Z původních 130.000 je dnes povoleno jen 7.043 automatů

29.03.2018 Analýzy Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International


Transparency International ČR (TI) a Občané proti hazardu (OPH) zpracovali analýzu vývoje hazardu v ČR. Dlouhodobý trend je pozitivní, regulace začíná fungovat a hracích automatů výrazně ubývá. Z původních až 82 lidí na 1 automat se dostáváme k evropskému standardu – aktuálně 1503 lidí na 1 automat.

Transparency International žádá vysvětlení od Skupiny ČEZ k pochybné transakci v Bulharsku

01.03.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Státem spoluvlastněný energetický gigant ČEZ (70 % podíl vlastní ČR) se rozhodl prodat svá aktiva v Bulharsku, konkrétně sedm svých společností. Podle několika zdrojů se cena transakce pohybuje kolem 280 milionů eur. Nejasnosti však vyvolávají klientelistické a majetkové struktury kolem kupujícího – společnosti Inercom Bulgaria EAD.

Rekordmani „z ruky“ aneb miliarda korun mimo zákon

28.02.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International


Firmy a instituce baťovsky zneužívají systém. Podle registru smluv takto rozdaly 895 milionů korun bez DPH. Mezi ty, které se vyhýbají zákonu o zadávání veřejných zakázek, patří dle našich zjištění, mimo jiné organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení, která má na svědomí polovinu objemu těchto zakázek.

ČR získala v Indexu vnímání korupce za rok 2017 o dva body více než loni. Do evropského průměru má však stále daleko a čelí velkým rizikům

21.02.2018 Analýzy Infografika, audio a video Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International Z médii Zpravodajství


Londýn a Praha – Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) dnes zveřejnil Index vnímání korupce za rok 2017 (CPI). Česká republika se po loňském propadu o 1 bod nyní posunula o 2 body nahoru na celkových 57 bodů ze 100 možných (ze 47. místa na 42. příčku, o kterou se dělí se Španělskem, Kyprem a Dominikou). Na průměr Evropské unie (65 bodů) ale stále ztrácíme. Výsledek spíše, než nástup pozitivního trendu, odráží setrvalý stav vnímání korupce v minulém roce. Pro skutečné zlepšení je třeba učinit několik nepopulárních, leč jednoduchých kroků.

Nepodmíněný reflex Tomia Okamury

09.02.2018 Analýzy Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Na volebním účtu SPD bylo na konci ledna rušno. Média poukázala na pohyb v řádech milionů korun, čímž se účet 20. ledna dostal na nulu, a to vedlo šéfa SPD k vytvoření silně manipulativní „antikampaně“. S poukazem na čítankové rysy manipulativní komunikace na Facebooku předsedy SPD bychom rádi za Transparency International (TI) zpřehlednili základní fakta dané situace.

Dluhopisem proti otevřenosti

07.02.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Veřejnou emisi cenných papírů lze obecně vnímat jako projev stabilní společnosti, která chce růst a umožňuje zájemcům podílet se na jejím rozvoji. V našich poměrech však může některým státem vlastněným podnikům sloužit zároveň jako prostředek pro skrývání dosažených úspěchů či neúspěchů před zraky veřejnosti. To vše díky jisté výjimce ze zákona o registru smluv.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 123