Blogy

Blog Ondřeje Cakla – „Myanmar: Jevištní demokracie jako metoda, state capture jako účel“

09.01.2019 Blogy Novinky a komentáře


Jedním z cílů naší organizace je podpora a šíření demokratických principů v zemích, kde se jich nedostává ani tou měrou, jakou se jich dostává nám v ČR. Myanmar (Barma) prochází přibližně od roku 2008 transformací z vojenského režimu v hybridní demokracii. Alespoň zvenku to tak vypadá. Smyslem naší mise je pak mimo jiné poskytnout určitou zpětnou vazbu jak nevládním organizacím tak státním institucím snažícím se o zlepšení správy věcí veřejných. Jak napovídá nadpis, musíme důvody k optimismu teprve hledat.

Blog Milana Eibla: „Jak moc potřebujeme otevřený rejstřík skutečných majitelů?“

08.11.2018 Blogy Novinky a komentáře


Skandály kolem Panama Papers, Globální ruské pračky, kauzy ohledně anonymních příjemců veřejných zakázek či dotací a nakonec i ovládání či neovládání Agrofertu. Všechny tyto příběhy mají společnou linku – potřebu kvalitních a dostupných informací o skutečných majitelích společností a firem nejen u nás, ale i ve světě. Zůstaňme ale prozatím v našich luzích a hájích.

Blog Ondřeje Cakla: „Jak si zachováváme politickou neutralitu čili oligarchizace diskurzu o státním aparátu“

15.08.2018 Blogy Novinky a komentáře


V rámci protiútoku premiéra vlády na naši pobočku zaznívají i v seriózních médiích velmi nebezpečné formulace – byť by byly jen podnětem k odpovědi či sugestivní otázkou na naši adresu.

Blog Gavina O’Briena: „Pořadatelská kontroverze fotbalového mistrovství světa 2018“

09.07.2018 Blogy Novinky a komentáře


Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku právě vrcholí. Na hřišti mezi sebou zápasí ty nejlepší týmy světa o to, kdo se stane šampionem. Průběh poháru je velmi barvitý – i přes jasně dané favority nabídly dosavadní zápasy několik překvapení, která nikdo nečekal, jako bylo vítězství Mexika 1:0 nad obhájci titulu z Německa, nebo postup Ruska přes španělský národní tým v penaltovém rozstřelu.

Blog Ondřeje Cakla: „Co jsme v Barmě platní?“

29.06.2018 Blogy Novinky a komentáře


Poznal jsem v životě dva občanské aktivisty, kteří pro mě představují definiční naplnění toho, kým aktivista má být. Jednoho z nich jsem poznal v Myanmaru, díky práci naší pobočky, leč in absentia…

Blog Apoleny Ondráčkové: „My už také víme, kudy běží zajíc aneb rok poté“

03.05.2018 Blogy Novinky a komentáře


Dnes je tomu přesně rok, co si policie přišla pro samozvanou „čtverku“ v souvislosti s rozdělováním sportovních dotací v rámci neinvestičního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Odstartoval tak závod o spravedlivý sport, k jehož vítězství je i po roce stále ještě daleko.

Blog Davida Kotory: „Chléb a hry“

05.04.2018 Blogy Novinky a komentáře


Do sídla Transparency International vedou spletité cesty. Palmovka je v poslední době totiž trochu „no-go zónou“.

Blog Apoleny Ondráčkové: „Cena olympiády“

04.04.2018 Blogy Novinky a komentáře


Každé dva roky se pravidelně sjíždí nejúspěšnější sportovci této planety na jedno místo, kde svádí boj o medaile, osobní i světové rekordy a obdiv veřejnosti, která s napětím sleduje tato vrcholová klání a nadýmá se pýchou pokaždé, když to „cinkne“.

Blog Ondřeje Cakla: „Zákon o volbě prezidenta republiky – odkaz Jaroslava Cimrmana“

29.03.2018 Blogy Novinky a komentáře


Cimrmanova filozofie externismu vychází z myšlenky, že na to, aby byla osoba či akce „pro svůj okolní svět patrná, nemusí v něm nutně existovat, neboť patrnost a existence jsou dvě naprosto odlišné věci.“ Prezidentská kampaň tento grandiózní vtip Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka převedla z hájemství smíchu do říše aktuální žité reality. Nestalo se tak ale bez „solidního“ podkladu, jímž je zákon č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky, ve znění pozdějších předpisů.

Blog Davida Ondráčky: „Korupce z globálního hlediska aneb co se děje ve světě?“

26.02.2018 Blogy Novinky a komentáře


Občas dává smysl se s odstupem podívat na to, co se vlastně ve světě korupce děje. V tomto blogu nabízím, ze své mezinárodní zkušenosti, několik postřehů o trendech dneška.

Blog Adama Jareše: „Opravdu máme o referenda zájem?“

15.02.2018 Blogy Novinky a komentáře


Referendum je důležitý nástroj přímé demokracie. Jak ale vyplývá z údajů o místních a krajských referendech, není zájem o přímé rozhodování občanů tak vysoký, jak by se mohlo zdát z médií a prohlášení některých politiků.

Blog Michala Vlasáka: „Tak to tě pěkně natáhli, Pitomio!“

01.02.2018 Blogy Novinky a komentáře


Musim si vylepšit CVčko. Chci se dostat do tý agentury, která vyfakturovala Okamurově SPD 4,5 milionu za mediální poradenství a PR během volební kampaně. Účtovat mizerný dva tisíce za hodinu je přežitek, ceny jdou evidentně nahoru a byla by škoda nechat si tenhle výtah ujet.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 54