Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Komentář TI k podmíněnému zastavení trestního stíhání Davida Rusňáka

Je tomu přibližně týden, kdy státní zástupce podmíněně zastavil trestní stíhání Davida Rusňáka, zetě ministryně financí Aleny Schillerové, který získával informace z tzv. živých policejních spisů. Nyní vyvstává řada otázek, např. proč k tomuto kroku státní zástupce přistoupil, čím byl motivován nebo zda se jedná o institut vhodný pro tento případ. Státní zastupitelství tak samo sobě podrývá autoritu v politicky exponovaných kauzách.

Výsledky referenda, které prošlo o jeden hlas, jsou neplatné

14.12.2017 Novinky a komentáře


O průběhu a obstrukcích, kterým čelil přípravný výbor místního referenda v Zubří vyhlášeného až Nejvyšším správním soudem, jsme již informovali v naší novince z 24. listopadu, kterou naleznete níže.

Volby prezidenta – poučení z krizového vývoje financování politiky?

13.12.2017 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Transparency International Česká republika (TI) neúnavně monitoruje předvolební kampaně. Nyní se samozřejmě zaměřujeme na ty prezidentské, a to s ohledem na transparentnost jejich financování, komunikační strategie a férovost. Kandidáty jsme o naší práci informovali a na začátku ledna 2018 naše hodnocení zveřejníme. Součástí výstupu bude opět i přehled mediálního pokrytí a toho, která média nejčastěji zmiňují kterého kandidáta, dále četnost placených postů na Facebooku a také statistické analýzy transparentních účtů. Průběžné výstupy najdete už během prosince na www.transparentnivolby.cz.

Promítání a debata v Olomouci: Prezidentství pod lupou

12.12.2017 Akce a pozvání Kalendář akci Novinky a komentáře


TI Vás zve do kina na dokument Vice Special Report: A House Divided, tentokrát v Olomouci. O nadcházejících prezidentských volbách budeme debatovat s odborníky: Michaelem Smithem, Tomášem Lebedou a Petrem Kopeckým. Celovečerní program se koná 12. 12. 2017 od 18:30 v Muzeu umění Olomouc. Vstup na akci je zdarma.

Mezinárodní den boje proti korupci 2017

09.12.2017 Novinky a komentáře Transparency International


Dnes je Mezinárodní den boje proti korupci. V Transparency International máme skromný cíl, a to právě svět bez korupce. Ta stále bohužel dopadá na každého z nás. Už ne tak “okatě” jako dříve, formou obálek a podpultových předávek hotovosti, ale v sofistikovanější podobě např. za pomoci daňových rájů, ohýbání zákonů ve prospěch vlivových skupin nebo snah o mocenské uchopení státu.

6. transparentní večírek

06.12.2017 Akce a pozvání Novinky a komentáře


Ve čtvrtek 30. 11. 2017 proběhlo každoroční setkání členů Klubu Transparency International, příznivců a přátel Transparency International.

Transparency International vydává Deset protikorupčních principů pro státem řízené podniky

30.11.2017 Doporučení Novinky a komentáře Transparency International


Mezinárodní protikorupční organizace Transparency International vydává publikaci Deseti protikorupčních principů pro státem řízené podniky. Publikace má povzbudit a pomoct podnikům řízeným nebo částečně vlastněným státem provádět protikorupční programy založené na nejvyšších standardech integrity a transparentnosti.

Jak nakonec dopadne nejtěsnější referendum v historii České republiky?

24.11.2017 Novinky a komentáře


Na začátku celého případu stojí záměr města Zubří vystavět na svém území multifunkční areál, ve kterém by byl např. krytý bazén, wellness centrum, bufet, dětský koutek, kuželna a jiné zázemí pro rekreační aktivity. Občané obce se však proti tomuto záměru postavili a chtěli, aby bylo vyhlášeno místní referendum, které mělo rozhodovat o velmi jednoduché otázce: „Jste pro krytý bazén ve městě Zubří?“.

Transparency International – Česká republika, o.p.s. hledá finančního manažera/manažerku

23.11.2017 Novinky a komentáře


Transparency International – Česká republika, o.p.s., jejímž posláním je snižovat míru korupce v ČR, nabízí zaměstnání na plný úvazek na pozici finanční manažer/manažerka.

Minulost Janečkových firem na těžbu lithia je spojená s Rittigem

21.11.2017 Novinky a komentáře Z médii


Známý bojovník proti korupci a miliardář Karel Janeček je spojován i s těžbou lithia v Krušných horách. Jeho investiční fond ovládl dvě firmy, které se o lithium zajímaly dříve než on. Reportéři ČT zjistili, že minulost obou podniků je spojená s Ivo Rittigem. S kontroverzním mužem přitom Janečkův Nadační fond proti korupci vede dlouholeté právní spory. Tématu se věnoval David Havlík.

Globální korupční barometr: Ohlasy občanů z celého světa

20.11.2017 Analýzy Novinky a komentáře Transparency International


Transparency International se stejně jako OSN zabývá dlouhodobým monitorováním míry korupce ve světě. Nejnovější data ze série světových průzkumů Global Corruption Barometer vycházejí z dotazování občanů o jejich osobní zkušenosti s korupcí ve svém každodenním životě. Ukazují, co lidé zažívají a v jaké míře musí jednotlivé země s korupcí bojovat.

České Lípě hrozí za založení společného dopravního podniku se společností BusLine pokuta, říká Transparency International

20.11.2017 Novinky a komentáře


Podle organizací Transparency International a Oživení hrozí České Lípě dvacetimilionová pokuta. Tu může prý město dostat, pokud založí plánovaný společný podnik s dopravní společností BusLine a přímo mu zadá zakázku na zajištění veřejné dopravy.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 1063