Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Pozvánka na plzeňský seminář | Veřejné zakázky v ESI fondech: Posouzení a řízení rizik

Rádi bychom Vás pozvali na veřejný bezplatný seminář „Veřejné zakázky v ESI fondech: Posouzení a řízení rizik“, který Transparency International – Česká republika organizuje pod záštitou programu Herkules III Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Blog Milana Eibla: „Jak moc potřebujeme otevřený rejstřík skutečných majitelů?“

08.11.2018 Blogy Novinky a komentáře


Skandály kolem Panama Papers, Globální ruské pračky, kauzy ohledně anonymních příjemců veřejných zakázek či dotací a nakonec i ovládání či neovládání Agrofertu. Všechny tyto příběhy mají společnou linku – potřebu kvalitních a dostupných informací o skutečných majitelích společností a firem nejen u nás, ale i ve světě. Zůstaňme ale prozatím v našich luzích a hájích.

Přijďte s Transparency International oslavit 20 let boje proti korupci

07.11.2018 Novinky a komentáře Transparency International


David Koller, Vladimir 518, Bára Poláková, Mucha a DJ Mardoša zahrají na počest Transparency International (TI), která v České republice už 20 let aktivně odhaluje malé i velké korupční kauzy a bojuje za slušnější stát bez korupce, která se stále dotýká každého z nás.

Babiš by měl při jednání o evropském rozpočtu jít za dveře, říká šéf TI

05.11.2018 Novinky a komentáře Z médii


Transparency International bojuje v Česku proti korupci už dvacet let. „Strach, že by se mi mohlo něco stát, nemám,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz její šéf David Ondráčka. Zastává názor, že se u nás řeší buď jen prezident, nebo premiér.

V TI si připomínáme 100 let od založení samostatného Československa

28.10.2018 Novinky a komentáře


Bylo pondělí 28. října 1918, v pražském Klementinu naměřili maximální teplotu 7,7 °C a v Praze se schylovalo po letech snah a snění k zásadní historické události, kterou si právě dnes po 100 letech připomínáme.

Evropská komise pokračuje ve vyšetřování střetu zájmů Andreje Babiše

25.10.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Náš podnět, který jsme na sklonku léta zaslali do Evropské unie (EU), padl na úrodnou půdu. Irský eurokomisař Paul Hogan v průběhu dnešního jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku potvrdil vyšetřování českého premiéra Andreje Babiše a jeho možného střetu zájmů ve spojitosti s holdingem Agrofert a čerpáním evropských dotací.

‚Žába na prameni,‘ kritizuje Transparency šéfa dohledového úřadu Weise. Piráti ho vyzývají k rezignaci

23.10.2018 Novinky a komentáře Z médii


Transparency International a někteří poslanci vyzývají předsedu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Vojtěcha Weise k odchodu z funkce, zjistil Radiožurnál. Podle nich svou roli nezvládá a úřad, který oficiálně vznikl téměř před dvěma lety, neplní své poslání. O paralýze instituce mluvili dřív i někteří její členové. Weis kritiku odmítá.

Andrej Babiš a jeho střet zájmů tématem Otázek Václava Moravce

22.10.2018 Novinky a komentáře Z médii


Evropská komise by mohla zastavit dotace pro Českou republiku, obává se šéf Pirátů Ivan Bartoš. A to kvůli premiérovi Andreji Babišovi, který podle Transparency International (TI) a Pirátů stále ovládá holding Agrofert, který převedl do svěřenského fondu. Premiér Babiš označil TI a Piráty v pořadu Otázky Václava Moravce za udavače, kteří chtějí poškodit Českou republiku.

TI varuje: „Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí neplní svou funkci“

19.10.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Roky jsme se zasazovali o regulaci financování politických stran a monitoring předvolebních kampaní. V roce 2017 taková regulace začala fungovat a byl ustanoven kontrolní Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH).

Zveme Vás na seminář „Veřejné zakázky v ESI fondech: Posouzení a řízení rizik“

18.10.2018 Akce a pozvání Novinky a komentáře


Rádi bychom Vás pozvali na veřejný bezplatný seminář „Veřejné zakázky v ESI fondech: Posouzení a řízení rizik“, který Transparency International – Česká republika organizuje pod záštitou programu Herkules III Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Politické kampaně na Facebooku se zostřují – v dobrém i špatném smyslu

17.10.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Společnost Facebook začátkem letošního roku výrazně omezila možnost získávat data o chování profilů ve své síti. Přesto Transparency International ČR (TI ČR) zařazuje sledování facebookových profilů politických subjektů do svého hodnocení transparentnosti kampaní. Zatímco sledování dopadu placených postů nám napovědělo, že on-line marketéři svůj nástroj ovládají lépe než dříve, zachycený trolling svědčí o přesunu od marketingu ke strategii cílené sabotáže.

Pořádá firma na Hradě trhy díky sponzoringu Zemanovců? Její lidé poslali straně statisíce korun

16.10.2018 Novinky a komentáře Z médii


Firmě Astacus se před časem podařilo získat pořádání vánočních trhů za katedrálou sv. Víta na Pražském hradě, ale obchod vzbuzuje řadu otázek. Tou nejzávažnější je, zda nejde o protislužbu za poskytnutý sponzorský dar Straně práv občanů Zemanovci (SPOZ). Několik výhodných smluv totiž získal muž, jehož zaměstnanci straně spojované s prezidentem naposílali 830 tisíc korun. Klíčovou roli hrál v případu kancléř Vratislav Mynář. Kauzou se pro Reportéry ČT zabýval Vojtěch Srnka.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 1208