Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Chytré zadávání veřejných zakázek – když se společenská odpovědnost spojí s odpovědností ekonomickou

Pozitivní zprávy se v oblasti zadávání veřejných zakázek v ČR hledají těžko. Dobrá praxe je buď považována za samozřejmost, nebo v záplavě různých kauz snadno zapadne. Přesto existují snahy, jak chytrým přístupem využít zadávání veřejných zakázek pro širší společenský prospěch. Celková ekonomická úspora je pak již jen příjemným bonusem. Zadavatelé by si tento bonus měli dopřávat co nejčastěji.

Korupce, násilí proti novinářům a aktivní občanská společnost

14.03.2018 Novinky a komentáře Transparency International


V Indexu vnímání korupce za rok 2017 (CPI) jsme analyzovali globální úroveň korupce a zaměřili jsme se i na to, jaký má vliv na občanské svobody – konkrétně na způsobilost občanů bránit v případě ohrožení jak vlastní zájmy, tak obecný prospěch.

Transparency International hledá finančního manažera/manažerku

13.03.2018 Novinky a komentáře


Jsme pobočka mezinárodní protikorupční organizace TI a chceme přijmout do svého týmu nového finančního manažera či manažerku.

Zapomenutá smlouva za půl miliardy. Dopravní podnik platí za pronájem aut, která mu přitom dřív patřila

13.03.2018 Novinky a komentáře Z médii Zpravodajství


Pražský dopravní podnik už sedmým rokem platí desítky milionů korun ročně za pronájem vozů, které mu dříve patřily. Smlouvu, která vznikla v době, kdy dopravní podnik řídil Martin Dvořák, nelze vypovědět a do jejího skončení zaplatí městská společnost firmě KARIR zhruba půl miliardy korun. Oslovení pražští zastupitelé o kontraktu nevědí. Další souvislosti problematické smlouvy odkrývá pořad Reportéři ČT.

Hradní zakázky a sponzorování „Zemanovy“ SPO? To už není náhoda, míní analytik TI

11.03.2018 Novinky a komentáře Z médii Zpravodajství


Na Pražském hradě nebo lánském zámku získaly v posledních dvou letech zakázky za asi 20 milionů korun společnosti nebo lidé spojení se sponzory prohradní Strany práv občanů – a v jednom případě i kampaně Miloše Zemana. Další společnost spojená s dárci pak v areálu podniká. Podle hradní správy firmy prošly řádným výběrovým řízením.

Není jasné, kdo poskytuje kapitál, aby Inercom koupil aktiva ČEZu v Bulharsku, varuje Ondráčka

07.03.2018 Novinky a komentáře Z médii


ČEZ by se měl k prodeji svých aktiv v Bulharsku postavit čelem a vysvětlit okolnosti transakce, aby nehrozilo, že bude využit jako nástroj pro praní peněz, je přesvědčen ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka, který byl hostem pořadu Interview Plus.

Firmy, přes které se vyváděly peníze z Homolky, končí. Ministr přezkoumá další nákupy nemocnice

06.03.2018 Novinky a komentáře Z médii


Nemocnice Na Homolce ohlásila definitivní konec dceřiných firem, přes které byly v minulosti vyváděny peníze. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) chce ale prověřit okolnosti likvidace. Vadí mu například, že likvidátorkou je trestně stíhaná insolvenční správkyně Jaroslava Dlabolová. Zkoumat chce také, jak bude nemocnice dál nakupovat zdravotnický materiál.

Transparency International žádá vysvětlení od Skupiny ČEZ k pochybné transakci v Bulharsku

01.03.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Státem spoluvlastněný energetický gigant ČEZ (70 % podíl vlastní ČR) se rozhodl prodat svá aktiva v Bulharsku, konkrétně sedm svých společností. Podle několika zdrojů se cena transakce pohybuje kolem 280 milionů eur. Nejasnosti však vyvolávají klientelistické a majetkové struktury kolem kupujícího – společnosti Inercom Bulgaria EAD.

Rekordmani „z ruky“ aneb miliarda korun mimo zákon

28.02.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International


Firmy a instituce baťovsky zneužívají systém. Podle registru smluv takto rozdaly 895 milionů korun bez DPH. Mezi ty, které se vyhýbají zákonu o zadávání veřejných zakázek, patří dle našich zjištění, mimo jiné organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení, která má na svědomí polovinu objemu těchto zakázek.

Transparency International odsuzuje jakékoliv útoky na novináře

26.02.2018 Novinky a komentáře Transparency International


Dnes ráno přinesla slovenská média velice smutnou zprávu. Ve Veľké Mače u Galanty byl spolu se svou přítelkyní Martinou Kušnírovou zavražděn mladý investigativní novinář Ján Kuciak.

Blog Davida Ondráčky: Korupce z globálního hlediska aneb co se děje ve světě?

26.02.2018 Blogy Novinky a komentáře


Občas dává smysl se s odstupem podívat na to, co se vlastně ve světě korupce děje. V tomto blogu nabízím, ze své mezinárodní zkušenosti, několik postřehů o trendech dneška.

Priority a témata Transparency International Česká republika pro rok 2018

26.02.2018 Novinky a komentáře


Česká národní pobočka celosvětové protikorupční sítě organizací Transparency International přináší stručné shrnutí témat a priorit v rámci našeho působení v České republice, a to pro rok 2018.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 1112