Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Je třeba klást důraz na prevenci, digitalizaci a zapojení občanské společnosti do kontroly veřejného zadávání

Jaké jsou nejvhodnější nástroje k podchycení korupčních rizik při zadávání a realizaci veřejných zakázek? Jakými mechanismy zjednodušit a zpřehlednit zadávání a jaké jsou budoucí trendy? Nejen o těchto otázkách se diskutovalo na setkání odborníků u kulatého stolu v prosinci 2018.

Dopis Evropské komise potvrzuje, že na základě podnětu TI byla zahájena auditní šetření střetu zájmů Andreje Babiše

10.01.2019 Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International


Evropská komise (EK) zaslala oficiální odpověď Transparency International ČR (TI) týkající se evropského podnětu na střet zájmů Andreje Babiše. V dopise Komise informuje, že na základě zjištění uvedených v podnětu zahájila detailní prošetřování premiérova střetu zájmů a dále řeší otázku přidělovaní, resp. pozastavení evropských dotací holdingu Agrofert.

Blog Ondřeje Cakla – „Myanmar: Jevištní demokracie jako metoda, state capture jako účel“

09.01.2019 Blogy Novinky a komentáře


Jedním z cílů naší organizace je podpora a šíření demokratických principů v zemích, kde se jich nedostává ani tou měrou, jakou se jich dostává nám v ČR. Myanmar (Barma) prochází přibližně od roku 2008 transformací z vojenského režimu v hybridní demokracii. Alespoň zvenku to tak vypadá. Smyslem naší mise je pak mimo jiné poskytnout určitou zpětnou vazbu jak nevládním organizacím tak státním institucím snažícím se o zlepšení správy věcí veřejných. Jak napovídá nadpis, musíme důvody k optimismu teprve hledat.

Evropská Směrnice o ochraně whistleblowerů

20.12.2018 Analýzy Novinky a komentáře


Evropská komise předložila koncem letošního dubna Evropskému parlamentu a Radě návrh Směrnice o ochraně osob oznamujících porušení práva Unie. Státy Evropské Unie se tak dostávají blíž, než kdy předtím, k povinnosti zajistit robustní ochranu oznamovatelů protizákonného jednání, které ve většině zemí eurozóny absentuje, Českou republiky nevyjímaje. Potenciální evropští oznamovatelé tak mají slibné vyhlídky, že budou položeny základy ochrany whisleblowerů jak na evropské úrovni, tak i v jednotlivých členských státech.

Ázerbájdžán: časová osa kauzy

20.12.2018 Analýzy Novinky a komentáře


Ázerbájdžán – nevelká kavzkazská země, která se nekale činí v Evropě. Ve hře jsou zbraně, plynovody, ruské peníze, kaviárová diplomacie. Pobočky Transparency International ve spolupráci s organizací OCCRP monitorují a investigují, kam všude pronikaly a pronikají ázerbájdžánské peníze a vliv. Česká pobočka TI aktivně sleduje také českou stopu v této kauze.

Transparency International podává podnět týkající se střetu zájmů Ivo Valenty

17.12.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International


Transparency International Česká republika (TI) dnes podává podnět na možné porušení zákona o střetu zájmů ze strany senátora Ivo Valenty (Senátorský klub ODS) v souvislosti s ovládáním společnosti Brno TV s.r.o. Oznámením o podezření ze spáchání přestupku se bude zabývat Magistrát města Zlína.

Evropská komise zastavuje dotace, dává za pravdu Transparency International

13.12.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International


Eurokomisař Günther Oettinger oznámil na středečním plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku, že dokud nebude situace ohledně ČR vyjasněná, Evropská komise nemá v úmyslu vyplácet dotčeným subjektům žádné dotace. Reagoval tak na nové finanční nařízení EU platné od 2. srpna 2018.

Zkušenosti členských států s využíváním nástroje paktů integrity

10.12.2018 Novinky a komentáře


Využití nástroje paktu integrity je v České republice od roku 2016 testováno v souvislosti s veřejnou zakázkou Ministerstva pro místní rozvoj. Zakázka je zaměřena na oblasti IT, konkrétně na služby technického dozoru nad systémem MS2014+ neboli webové aplikace, která slouží žadatelům o podporu z fondů ESIF pro správu a administraci projektů. Česká pobočka Transparency International figuruje v projektu jako nezávislý monitor zakázky, což v praxi znamená, že má přístup ke všem relevantním dokumentům zadavatele i dodavatele či má možnost si je vyžádat, a průběžně hodnotí veškeré výstupy, které se k zadávacímu procesu pojí.

Přes 600 lidí v MeetFactory společně oslavilo narozeniny Transparency International

06.12.2018 Akce a pozvání Novinky a komentáře Tiskové zprávy


V pondělí 3. prosince vystoupili v MeetFactory na narozeninovém koncertě k 20 letům Transparency International Česká republika David Koller, Barbora Poláková, Vladimir 518, Mucha a DJ Mardoša.

Stanovisko TI ČR k materiálu Ministerstva spravedlnosti ke střetu zájmů

03.12.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Vláda ČR dnes projednávala materiál z dílny Ministerstva spravedlnosti ČR zabývající se střetem zájmů z pohledu národní legislativy. Tento materiál přímo souvisí s aktuálním vývojem ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, na který jsme upozornili již v červnu tohoto roku.

TI slaví 20 let boje proti korupci

03.12.2018 Akce a pozvání Novinky a komentáře


David Koller, Vladimir 518, Bára Poláková, Mucha a DJ Mardoša zahrají na počest Transparency International, která u nás už 20 let odhaluje malé i velké korupční kauzy.

Andrej Babiš je ve střetu zájmu, citují evropská média z interní zprávy Evropské komise, která dává za pravdu Transparency

01.12.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International


Evropská média dnes v noci přinesla závažnou zprávu týkající se Andreje Babiše, premiéra České republiky, v souvislosti s jeho střetem zájmů.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 1222