Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Aby byla novela hazardního zákona efektivní, je třeba odstranit zásadní nedostatky

Transparency International (TI) a Občané proti hazardu (OPH) se dlouhodobě věnují problematice regulace hazardu. I po novelizaci hazardní legislativy platné od 1. ledna 2017 monitorujeme naplňování zákona v praxi, aktivity regulátora (Ministerstva financí) a plnění povinností soukromých provozovatelů. Půlroční platnost nových pravidel přinesla několik zásadních zjištění.

Za prověření zakázky Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže se bude dál platit 10 tisíc. TI se snaží o změnu

14.06.2017 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Krajský soud v Brně zamítl žalobu Transparency International (TI) na nezákonnost poplatku 10 tisíc korun za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kontrola veřejných zakázek tak zůstává nadále ztížena nejen odpovědným občanům a zastupitelům nebo neziskovým organizacím, ale paradoxně i dalším státním úřadům.

Jak si stojí české zbrojařské společnosti v etice a boji proti korupci?

13.06.2017 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


V roce 2016 zpracovala TI českou verzi mezinárodního Indexu zbrojních firem, který srovnával nastavení jejich etických a protikorupčních mechanismů. Metodika této analýzy vycházela ze zahraničního vzoru – prostřednictvím souboru 41 otázek jsme analyzovali veřejně dostupné dokumenty 23 českých zbrojních firem.

Nejsou míče jako míče aneb o korupci ve fotbalových asociacích

13.06.2017 Akce a pozvání Novinky a komentáře


Dovolujeme si Vás pozvat na veřejnou debatu „Nejsou míče jako míče aneb o korupci ve fotbalových asociacích“, která tématicky proběhne 13. června ve vršovickém Ďolíčku. Přijďte diskutovat s námi a našimi hosty o situaci v nejvyšších patrech světového i českého fotbalu.

TI Česko a Slovensko: výměna zkušeností a vzájemná inspirace

12.06.2017 Akce a pozvání Novinky a komentáře


V poslední květnový víkend jsme vyjeli do Nízkých Tater, abychom se setkali s našimi kolegy ze slovenské pobočky Transparency International. Cílem necelých tří dní bylo seznámit se s aktuálními tématy, sdílet zkušenosti a najít možné oblasti budoucí spolupráce.

Rozličné kauzy, viditelné výsledky, konkrétní tváře. Transparency International ČR 2016

12.06.2017 Novinky a komentáře


Výroční zpráva Transparency International Česká republika za rok 2016 přináší přehledných 48 stran fotografií, infografik a textů shrnujících ucelený obraz o aktivitách a činnostech přední protikorupční nevládní organizace za uplynulý rok.

Bylo udělení pokuty 1,66 miliard stavebním firmám nezákonné? Rozhodne Nejvyšší správní soud, ÚOHS by ovšem neměl rezignovat na řešení složitých kauz.

08.06.2017 Novinky a komentáře


Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže („ÚOHS“), kterým byla udělena rekordní pokuta stavebním firmám za uzavírání kartelových dohod. Soud nezpochybnil samotnou existenci kartelů, ale poukázal na formální chyby při provádění šetření Úřadem.

Transparency International Česká Republika a KDI/TI Kosovo spolupracují na monitoringu voleb v Kosovu

07.06.2017 Novinky a komentáře


Ve dnech 30.5.-3.6.2017 pracovala v Prištině expertní skupina složená ze zástupců našich organizací, aby vyhodnotila testovací kolo monitorovacích procedur, jejichž cílem je zprůhlednit financování politických kampaní v Kosovu. Dělo se tak týden před nečekanými předčasnými parlamentními volbami, a rychlá reakce obou organizací přinesla i první pozitivní výsledky: některé politické strany skutečně zveřejňují informace o rozpočtech – vůbec poprvé v demokratické historii Kosova.

Jak na rozkrývání vlastnických struktur: Praktická příručka a hranice povinností

07.06.2017 Akce a pozvání Novinky a komentáře


První veřejná akce projektu Jasné vlastnické a daňové struktury příjemců veřejných peněz, spolufinancovaného Evropským úřadem pro boj proti podvodům, se uskutečnila 24. května v Praze. U kulatého stolu se sešli zástupci z řad orgánů veřejných institucí a daňových úřadů, do jejichž gesce spadá problematika vlastnických a daňových struktur. Cílem jednání bylo umožnit vzájemnou výměnu informací a diskutovat jednotlivé aspekty předkládané metodologie pro rozkrývání struktur především z hlediska efektivity v praxi.

Vše je kampaň: Sociální sítě, strategie, kobliha i guláš.

07.06.2017 Novinky a komentáře Z médii


INFO.CZ – Předseda hnutí ANO Andrej Babiš opět budí rozruch. V pondělí se pohádal s redaktorkou Českého rozhlasu, která s ním hovořila na téma financování předvolební kampaně. Babiš se s ní neshodl na tom, který výdaj do kampaně započítat. Například náklady na poradce, tiskové mluvčí nebo PR specialisty se podle něj do kampaně nezapočítávají. Ředitel TI David Ondráčka uvádí v rozhovoru pro INFO.CZ pravidla financování na pravou míru.

Anti-Fraud Akademie

07.06.2017 Akce a pozvání Novinky a komentáře


Anti-Fraud Akademie je šestidenní ucelený vzdělávací program zaměřený na oblast řízení rizika podvodného jednání. Cílem je předat praktické znalosti a dovednosti v rámci prevence, detekce a šetření podvodného jednání.

TI doporučuje mediálním domům: doložte konečné vlastníky, ať má veřejnost přehled, kdo za Vámi doopravdy stojí

06.06.2017 Novinky a komentáře Z médii Zpravodajství


V průběhu posledních politicky turbulentních týdnů (nejen) na české scéně opět vyvstala otázka nezávislosti médií, kterou dokonce řešil 1. června na svém plénu Evropský parlament.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 986