Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Bulharský antimonopolní úřad stopl transakci ČEZ v hodnotě až 9 miliard korun

Zpravodajská agentura Reuters dnes přinesla zprávu o zastavení zahraniční transakce Skupiny ČEZ ze strany bulharského antimonopolního úřadu. Jedná se o závažnou komplikaci, která narušuje dlouhodobé snahy energetického giganta o prodej distribuční a prodejní sítě a následný odchod z Bulharska.

Šéf TI: Vyvoláme přezkum dotací pro Agrofert

17.07.2018 Novinky a komentáře Z médii


Převedením podniků do svěřenského fondu český premiér podle šéfa protikorupční organizace TI Davida Ondračky svůj střet zájmů nevyřešil. “Bylo to jen na oko.” Ondračka věří, že ho k tomu donutí nová pravidla, která přijal Evropský parlament. I bez nich ale TI hodlá během léta podat podnět, aby Brusel dotace pro Agrofert prozkoumal.

Nabídka dobrovolnické stáže ve finančním oddělení TI

17.07.2018 Novinky a komentáře


Transparency International Česká republika, nevládní nezisková organizace, jejímž posláním je boj proti korupci v ČR, hledá spolehlivého a pečlivého kandidáta či kandidátku na pozici dobrovolného stážisty ve finančním oddělení.

Ranní Plus na vlnách Českého rozhlasu s analytikem TI k vedlejším příjmům europoslanců

16.07.2018 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Transparency International Z médii


V minulém týdnu byla uveřejněna aktuální analýza Transparency International EU, která se věnuje vedlejším příjmům europoslanců od roku 2014. Analýza odhaduje, že téměř třetina europoslanců si přivydělává – někteří až přes 100 000 eur ročně. Vysoké příjmy z vedlejších činností představují vážné riziko střetu zájmů.

Reakce Transparency International k prohlášením českých europoslanců

11.07.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International


Přinášíme doplnění Transparency International ČR k prohlášením českých europoslanců na včerejší zveřejnění reportu Transparency International EU shrnující vedlejší příjmy členů Evropského parlamentu.

Téměř třetina europoslanců si přivydělává, někteří až přes 100 tisíc EUR ročně

10.07.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Členové Evropského parlamentu si od svého zvolení v roce 2014 přišli díky vedlejším příjmům minimálně na 18 milionů EUR (v přepočtu asi 450 milionů Kč), maximální odhady však hovoří až o 41 milionech EUR. Vyplývá to z aktuální analýzy Transparency International EU (TI EU), podle které si až 104 evropských poslanců za poslední čtyři roky přivydělalo ke svému poslaneckému platu přes 100 tisíc EUR. Činnost poslanců Evropského parlamentu je přitom zaměstnáním na plný úvazek.

Blog Gavina O’Briena: „Pořadatelská kontroverze fotbalového mistrovství světa 2018“

09.07.2018 Blogy Novinky a komentáře


Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku právě vrcholí. Na hřišti mezi sebou zápasí ty nejlepší týmy světa o to, kdo se stane šampionem. Průběh poháru je velmi barvitý – i přes jasně dané favority nabídly dosavadní zápasy několik překvapení, která nikdo nečekal, jako bylo vítězství Mexika 1:0 nad obhájci titulu z Německa, nebo postup Ruska přes španělský národní tým v penaltovém rozstřelu.

Proč jsou evropské fondy a veřejné zakázky vnímány veřejností jako tunelování veřejných prostředků? Jaké faktory tento názor podporují a jak je možné jej změnit?

09.07.2018 Novinky a komentáře


I tyto otázky byly předmětem diskuse na semináři „Veřejné zakázky v ESI fondech: Posouzení a řízení rizik“. Pro účastníky – administrátory veřejných zakázek centrálních, krajských a obecních úřadů jej 14. června 2018 pořádala Transparency International Česká republika v rámci projektu „Férové veřejné zakázky v ESI fondech“ finančně podpořeném programem Hercule III Evropské komise.

Odpověď ministryně Schillerové na otevřený dopis ohledně daňových úniků

09.07.2018 Doporučení Novinky a komentáře


Evropské pobočky Transparency International rozeslaly 12. dubna 2018 otevřené dopisy svým ministrům financí. Bylo to přesně na den dva roky, co se v EU zastavila vyjednávání k pravidlům implementace systému Country-by-Country Reporting (CBCR). Od české ministryně financí Aleny Schillerové dorazila odpověď na konci června.

Milan Eibl v ČRo: Jak souvisí razie v pražských nemocnicích s kauzou První chráněné dílny

05.07.2018 Novinky a komentáře Z médii


Pět lidí a jednu firmu stíhají policisté kvůli podezření z korupce a manipulace se zakázkami ve zdravotnictví. Razie proběhly minulý týden na šedesáti místech včetně pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku. Ředitele nemocnice Na Bulovce Františka Nováka policisté zadrželi.

Horáček má na sebe napojené „schránkové“ firmy, říká analytik TI ke kauze Nemocnice Na Bulovce

03.07.2018 Analýzy Novinky a komentáře Z médii


Ústřední postavou policejního zásahu v nemocnicích a ve firmách je severočeský podnikatel Tomáš Horáček, napojený na společnost HTS Corporate Group. Mezi těmito firmami se vyskytují i „schránkové“ společnosti. Nemocnice i VZP od nich přesto nakupovaly za stovky milionů korun. Firmy měly jen virtuální sídlo, žádné zaměstnance ani webové stránky. Veřejné zakázky od těchto společností byly až o třetinu předražené. „Některé firmy ze skupiny HTS Corporate Group byly nápadné tím, jaký objem zakázek ve zdravotnictví získávaly, i když vykazovaly znaky typických schránkových firem,“ uvedl pro Aktuálně.cz analytik společnosti Transparency International Milan Eibl.

Blog Ondřeje Cakla: „Co jsme v Barmě platní?“

29.06.2018 Blogy Novinky a komentáře


Poznal jsem v životě dva občanské aktivisty, kteří pro mě představují definiční naplnění toho, kým aktivista má být. Jednoho z nich jsem poznal v Myanmaru, díky práci naší pobočky, leč in absentia…

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 1164