Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Transparency International podává druhý podnět týkající se střetu zájmů Andreje Babiše a evropských dotací pro Agrofert

Transparency International Česká republika (TI ČR) odeslala Evropské komisi podnět kvůli podezření na střet zájmů předsedy vlády České republiky Andreje Babiše s ohledem na jeho hospodářský zájem ve vztahu ke koncernu AGROFERT. Podnět i otevřený dopis je adresován Generálnímu ředitelství Evropské komise pro regionální politiku (DG Regio) a Generálnímu ředitelství pro zemědělství (DG Agriculture). Informaci o jejich zaslání TI ČR také sdílí se zahraničními médii.

Z Černošic až do Bruselu

18.09.2018 Novinky a komentáře Z médii


Malá obec Černošice bude řešit velký problém. Bude rozhodovat, jestli je Andrej Babiš ve střetu zájmů, tedy stejnou otázku, kterou se budou zabývat instituce Evropské unie.

Transparency International je připravena řešit volební korupci i v tomto roce

17.09.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Podzimní komunální volby se kvapem blíží, a ty s sebou přinášejí nejen nespočet předvolebních kampaní a široké zastoupení kandidátek a kandidátů, ale také nekalé pokusy o ovlivňování voleb tzv. volební korupci.

Posíláme otevřený dopis Janu Hamáčkovi v souvislosti s jeho poradcem Tiborem Gašparem

14.09.2018 Novinky a komentáře


Mediálním prostorem v nedávné době proběhla zpráva týkající se českého ministra vnitra Jana Hamáčka, který letos v srpnu angažoval jako svého poradce v oblasti bezpečnosti a policie bývalého slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara. Ten musel na Slovensku opustit svou funkci po tlaku ze strany široké veřejnosti v souvislosti s únorovou vraždou mladého slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Více než polovina globálního exportu pochází ze zemí, které netrestají přeshraniční úplatkářství

13.09.2018 Novinky a komentáře Transparency International


Berlínský sekretariát Transparency International vydal po třech letech novou zprávu o vyšetřování přeshraniční korupce v zemích, které podepsaly tzv. konvenci pro boj s přeshraničním úplatkářstvím Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Iniciativu podepsalo celkem 41 zemí, včetně České republiky. Nově jsou do analýzy zahrnuti také velcí asijští exportéři: Čína, Indie, Singapur a Hong Kong.

Pozvánka na workshop pro novináře k předvolebnímu monitoringu

13.09.2018 Akce a pozvání Kalendář akci Novinky a komentáře


V TI jsme pro Vás novináře, ve spolupráci s našimi externími odborníky, připravili speciální setkání na téma „Předvolební monitoring online médií a sociálních sítí aneb Jak se vyznat v džungli analýz a dat“.

Rekonstrukce gymnázia v Čelákovicích

10.09.2018 Mapa případů Novinky a komentáře


TI podala na jaře tohoto roku trestní oznámení, které popisuje možná selhání města Čelákovice a jeho představitelů při rekonstrukci prostor tamního gymnázia.

Česko může kvůli „cinklým“ opravám vracet stamiliony z EU

10.09.2018 Novinky a komentáře Z médii Transparentní veřejné zakázky


Česku reálně hrozí, že bude muset vracet Evropské unii více než 300 milionů korun – a to v souvislosti se skandálem kolem Národní kulturní památky Kuks. Policie už obvinila čtyři lidi z toho, že zakázku takzvaně „ušili na míru“ konkrétní firmě. Teď se navíc začínají ozývat hlasy, že je potřeba prověřit i další rekonstrukce významných památek.

„Zemanovu kampaň financovalo i Rusko. Babiš po volbách dominuje všemu, je Česku nebezpečný…“ říká David Ondráčka

07.09.2018 Novinky a komentáře Z médii


„Největším problémem jsou v Česku zbrojní zakázky, podepisují se miliardové kontrakty bez výběrového řízení. Málo viditelné jsou pak veřejné služby – vodárenství, tepláreství, svoz odpadků. Firmy uzavřou nevypověditelné smlouvy s městy a pak zjistíte, že voda je dražší, než by mohla být a svoz odpadků je neúměrně drahý,“ říká ředitel české národní pobočky Transparency International, český aktivista a bojovník s korupcí David Ondráčka.

TI vyzvala eurokomisařku Creţu, aby při své návštěvě ČR zohlednila nařízení o střetu zájmů

05.09.2018 Novinky a komentáře Tiskové zprávy


Transparency International ČR (TI ČR) otevřeným dopisem vyzvala rumunskou eurokomisařku pro regionální politiku Corinu Creţu, aby v souvislosti s nadcházejícím jednáním s premiérem Andrejem Babišem podnikla vhodné kroky k zajištění větší transparentnosti jednání s ohledem na potenciální existenci střetu zájmů premiéra.

Vabank o mýto

05.09.2018 Novinky a komentáře Z médii


Příběh mýtného na českých dálnicích pokračuje – hlavní postavy zůstávají téměř stejné, do děje vstupuje konsorcium firem CzechToll a SkyToll a hlavní bitva se svádí tentokrát u antimonopolního úřadu. Transparency International se kauze věnuje už od jejího počátku, v roce 2016 jsme upozorňovali na problematický dodatek, který s firmou Kapsch uzavřel tehdejší ministr dopravy Daniel Ťok. A nyní pečlivě analyzujeme probíhající spor o zakázku, které dramaticky ubíhá čas.

Reportéři ČT: Adamovskou firmu, která sponzoruje Zemanovce, skrytě ovládá právník blízký Putinovi

28.08.2018 Novinky a komentáře Z médii


Strojírenský podnik Adast z jihomoravského Adamova sponzoruje Stranu práv občanů Zemanovce (SPOZ) i samotného prezidenta republiky Miloše Zemana, uvádějí Aneta Snopová a Vojtěch Srnka z pořadu Reportéři ČT. Zjistili navíc, že firmu skrytě ovládá právník Fabio Delco, který má vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 1187