Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Převod zlínské vodárny je podle soudu neplatný, město zatím váhá, ale anonymní kampaň běží

Město Zlín a VaK Zlín by měly dle pravomocného rozsudku Vrchního soudu v Olomouci z listopadu 2016 zahájit kroky ke zpětnému převzetí vodárny městem. Zatímco VaK Zlín plánuje využít ještě dovolání k Nejvyššímu soudu a město Zlín si nechává zpracovávat posudky, běží na Zlínsku anonymní dehonestační kampaň proti iniciátorům zrušení provozního modelu.

Člověk v tísni a Transparency International: Poslanci, přijměte princip teritoriality exekutorů

22.03.2017 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Transparency International Z médii


Současný systém exekucí je nefunkční, nepomáhá řešit stále rostoucí sociální problémy a nahrává korupci. Ve sněmovně je „zaparkován“ návrh na systém automatického přidělování exekucí exekutorům soudem, tzv. teritorialitu, který by mnoho současných problémů pomohl řešit. K přijetí návrhu je však třeba sebrat odvahu a nehájit jen zájmy silných věřitelů a velkých exekučních úřadů.

Studijní pobyt zástupců KDI v Praze

22.03.2017 Novinky a komentáře


Ve dnech 9.3.-10.3. 2017 proběhla návštěva zástupců kosovské pobočky Transparency International v Praze.

FIFA musí udělat víc, aby získala zpět důvěru fotbalových fanoušků

14.03.2017 Analýzy Novinky a komentáře Transparency International


Už je to rok, co byl Gianni Infantino zvolen prezidentem FIFA (Mezinárodní federace fotbalových asociací). Nový prezident přislíbil opětovné získání důvěry fotbalových fanoušků a také reformu organizace, která se stala mezinárodním symbolem korupce po letech plných skandálů a početných zatčení (na základě neohlášených prohlídek) nejvyšších představitelů federace v Curychu v roce 2015.

Pozvánka na společnou tiskovou konferenci: ČvT a TI ČR – „Teritorialita exekutorů“

12.03.2017 Akce a pozvání Novinky a komentáře


Organizace Člověk v tísni (ČvT) a Transparency International ČR (TI) se dlouhodobě zabývají problematikou exekucí a exekutorů. V této souvislosti představíme aktuální vývoj v této problematice, a to v rámci tiskové konference, kterou pořádáme ve středu 22. března 2017.

Hledá se majitel solární elektrárny, zn. za 20 let mu na účtu přistane miliarda

08.03.2017 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Z médii


Kauza dotačních podvodů ROP Severozápad dále pokračuje. Mlhavé okolnosti ohledně solární elektrárny v Krušných horách odkryl v nejnovějším díle pořadu Reportéři ČT Michael Fiala. K objasnění komplikovaného vlastnictví elektrárny přispěl také analytik Transparency International Milan Eibl.

Paradoxem je, když lidé, kteří mají hluboko do kapsy, volí miliardáře

07.03.2017 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Z médii


Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka byl hostem rozhovoru v Pressklubu Frekvence 1 Luboše Xavera Veselého. V rozhovoru rozvíjí, kromě důvodů propadu Česka v Indexu vnímání korupce 2016, zejména vlastní postoje k českému ministru financí Andreji Babišovi, jeho vstup a působení v politice a celkové téma, proč lidé do vlád usazují tu nejvyšší vrstvu. Skutečné věří, že miliardář uklidí nepořádek ve státě pro lidi, kteří mají do kapsy hlouběji?

Blog Milana Eibla: „Reklamace další zbytečné novely“

02.03.2017 Blogy Novinky a komentáře


V českých luzích a hájích se vedla na podzim minulého roku na téma rejstříku konečných vlastníků vcelku kusá diskuse.

Registr výmluv

23.02.2017 Doporučení Novinky a komentáře Transparency International


Registr smluv se ani nestihl zabydlet ve veřejném a legislativním prostoru, a už zase balí kufry.

Obec Varnsdorf okomentovala projektovou dokumentaci, záměr výstavby školky je však stále nejasný

22.02.2017 Mapa případů Novinky a komentáře


TI popsala v článku „Pomyslel někdo na děti, aneb Varnsdorf připravuje výstavbu mateřské školy, pro koho ale nezjišťoval“ problematické aspekty spolupráce města Varnsdorf se soukromými subjekty. Situaci TI dále sledovala a komunikovala s příslušnými subjekty. Jasněji však stále není.

Zastrašit a zaniknout

21.02.2017 Mapa případů Novinky a komentáře Věcně Z médii


Upozorníte na nehospodárnou smlouvu vašeho města a rázem se můžete ocitnout před soudem. To není fiktivní příběh, ale reálná situace, která hrozila Petru Sobotkovi z Trutnova. Ten odhalil nestandardní postupy při poskytování finanční podpory z městského rozpočtu vybranému developerovi.

Vláda chystá návrh na regulaci lobbingu

15.02.2017 Novinky a komentáře Z médii


Vláda začala projednávat zákonnou úpravu lobbingu. Norma by měla zavést registr lobbistů, darů pro politiky nebo veřejné diáře. Návrh připravil tým ještě za bývalého ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera, vláda začne normu projednávat dnes.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 939