Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Teflonový Babiš. Rozhovor Davida Ondráčky pro Seznam Zprávy.

O Andreji Babišovi, nabídce povolební spolupráce, prvotních dojmech i současných pochybnostech o jeho obchodech. O tom všem hovořil minulý týden ředitel Transparency International ČR Davida Ondráčka v rozhovoru s Jiřím Kubíkem pro Seznam Zprávy. Proč označil šéfa ANO za „teflonového“?

Na naši právní poradnu se letos obrátilo už přes 100 z vás

12.04.2017 Novinky a komentáře


Stali jste se někdy svědky korupce, nesprávného úředního postupu nebo nehospodárného zacházení s veřejnými prostředky? Právě s takovými problémy Vám může pomoci bezplatná právní poradna TI. Na zkušené právníky naší poradny se ročně obrací přes 500 osob ze všech koutů republiky. Pro některé máme jednoduchou odpověď, s desítkami spolupracujeme dlouhodobě.

Čtyřicet expertů se shodlo: narůstající složitost a rafinovanost způsobů korupce vyžaduje užší spolupráci

10.04.2017 Novinky a komentáře


Anglo-americká vysoká škola (AAVŠ) připravila ve spolupráci s nevládní organizací Transparency International ČR a advokátní kanceláří KINSTELLAR jednodenní mezinárodní konferenci, jejímž cílem bylo sdílení nejmodernějších poznatků v oblasti odhalování podezřelých transakcí.

Panama Papers slaví své první výročí, co na to naše vláda?

07.04.2017 Novinky a komentáře


Před rokem touto dobou se skupině novinářů a zástupcům nevládních organizací z celého světa podařilo odhalit tajné finanční toky zkorumpovaných politiků, zločinců, sportovců a daňových delikventů z celého světa. To vše díky publikování dokumentů „Panama Papers“, ze dne 3. dubna 2016. Byla tak vyslána jasná mezinárodní zpráva, že tato činnost již není pro nikoho tajemstvím.

„ANTIcorruption & fraud: Detection & Measurement“ – Prague Conference 2017

07.04.2017 Akce a pozvání Kalendář akci Novinky a komentáře


Transparency International ČR je partnerem mezinárodní konference, kterou pořádá Anglo-americká vysoká škola spolu s firmou Kinstellar.

Malá domů na Ministerstvu dopravy

06.04.2017 Novinky a komentáře Z médii Zpravodajství


Reportéři ČT upozornili na podezřelou zakázku ministerstva dopravy ještě z dob, kdy bylo vedeno Věcmi veřejnými. V kauze figurují nynější poslanci Stanislav Berkovec (ANO) a Stanislav Huml (ČSSD, v té době nezávislý za VV) spolu s Humlovým synem. Všichni jmenovaní se v různých úrovních angažovali v přidělení zakázky společnostem, které oni sami nebo jejich rodinní příslušníci zastupovali. K tomuto případu se v pondělním vysílání vyjádřil i ředitel Transparency International ČR David Ondráčka.

Debata Buď občanem!

06.04.2017 Akce a pozvání Kalendář akci


Debaty probíhají v rámci týdenního Student festu a zúčastní se jich aktivista Jakub Čech, reportér Janek Rubeš, Jaroslav Poláček (předvolební manažer TOP09) a Martin Přikryl (kreativec, inspirátor Červené karty prezidentovi), za moderátorského směrování našeho kolegy Ondřeje Cakla.

Norková kauza ministra financí a švýcarský protiútok, TI zná pozadí

01.04.2017 Novinky a komentáře


V médiích proběhla nedávno zpráva, že se hnutí ANO a sám Andrej Babiš hlásí k ochraně zvířat a zákazu chovu kožešinových zvířat. Problém ovšem nastal ve chvíli, kdy se ukázalo, že Andrej Babiš o čtrnáct dní dříve koupil své partnerce Monice norkový kožich za milión korun. TI odhalila pozadí tohoto mediálního přešlapu a ví, kdo nastražil tuto důmyslnou past a jak na to reaguje hnutí ANO.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí má kompletní vedení

31.03.2017 Novinky a komentáře Z médii


Nově zvolený člen do vedení tohoto úřadu Jan Outlý převzal jmenovací listinu prezidenta republiky. Předal mu ji předseda senátu Jan Štěch. Členem úřadu se stane od 1. dubna a funkci bude zastávat šest let.

Stále chybí efektivní nástroje k předcházení střetu zájmů

30.03.2017 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Z médii


I přes nedávné přijetí novely zákona o střetu zájmů u nás stále chybí efektivní nástroje, které by pomohly omezit riziko střetu zájmů ve veřejné správě i státních podnicích. V návaznosti na včerejší tiskovou konferenci k této problematice, se naší právničky Martiny Mikoláškové ptala v pořadu Českého rozhlasu Plus moderátorka Barbora Tachecí.

David Ondráčka v rozhovoru TI: „Neměli bychom brát evropské peníze jako volné prostředky z Bruselu“

30.03.2017 Novinky a komentáře


Ředitel organizace David Ondráčka reaguje v rozhovoru na korupční kauzu ROP Severozápad a reflektuje, jak se Transparency International podílela na vyšetřování dotačních podvodů.

TI: V současnosti je dodržování pravidel či následný postih v souvislosti se střetem zájmů minimální

29.03.2017 Akce a pozvání Novinky a komentáře Tiskové zprávy Zpravodajství


Střet zájmů sám o sobě není korupčním jednáním nebo trestným činem. Nese však s sebou potencionální riziko zneužití pravomoci či strategických informací s vidinou osobního prospěchu.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 955