Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Nefunkční systém financování sportu nahrává manipulacím. TI to chce změnit

Transparency International Česká republika (TI) oficiálně spouští kampaň za čistší a transparentnější sportovní prostředí pod názvem „Korupční víceboj“. Reagujeme tak nejen na dlouhodobé nekoncepční a nesystémové financování sportu v České republice.

Pozvánka na tiskovou konferenci TI: Korupční víceboj

21.08.2017 Akce a pozvání Novinky a komentáře


Transparency International – Česká republika, o.p.s. (TI) v pondělí 21. srpna 2017 oficiálně spustí kampaň zaměřenou proti korupci ve sportu pod názvem „Korupční víceboj“. Komunikační páteří celého projektu bude videospot, který podpořili herci Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus a na jehož premiérové promítání v Kině Světozor si Vás dovolujeme pozvat.

Čapí hnízdo naplňuje veškeré znaky dotačního podvodu, říká šéf české Transparency International

18.08.2017 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Z médii Zpravodajství


Je dobře, že policie a státní zástupci řeší kauzu Čapí hnízdo a že nemají snahu něco házet pod koberec, i když jde o velká politická zvířata, říká ředitel české pobočky TI David Ondráčka v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

V tajných službách Veolie

18.08.2017 Mapa případů Novinky a komentáře


Tři představitelé města Mariánské Lázně (starosta a dva zastupitelé) pobírají odměny od soukromé společnosti. Vzhledem ke smluvnímu vztahu mezi městem a společností, je střet zájmů zcela nevyhnutelný a nabízí se otázka, zda se nejedná o nepřípustné ovlivňování veřejných funkcionářů.

Veřejná debata v Mělicích: stavba nového mostu

17.08.2017 Novinky a komentáře


Most mezi obcemi Valy a Mělice (součást Přelouče) a navazující dopravní úpravy znepokojují obyvatele Mělic. Místní se domnívají, že s vybudováním nového mostu a úpravou podjezdu pod blízkým viaduktem bude do jejich obce přivedena kamionová doprava, která jim zásadně sníží kvalitu života. Obyvatelé Mělic se obrátili na Právní poradnu TI se žádostí o pomoc.

Transparency International proškolila přes 200 hokejových rozhodčích

16.08.2017 Novinky a komentáře


Spolupráce TI a ČSLH probíhá už od roku 2015. Zavedli jsme Etickou linku, spolupracovali na certifikaci hráčských agentů a v minulých dnech jsme spolupráci rozšířili o školení hokejových rozhodčích pískajících celorepublikové soutěže.

Veřejná debata: výstavba mostu Mělice-Valy

11.08.2017 Akce a pozvání Kalendář akci Novinky a komentáře


Zveme Vás na veřejnou debatu o diskutované výstavbě mostu mezi Mělicemi a Valy. Ta se uskuteční již tento pátek od 17 hodin na mělickém fotbalovém hřišti.

My sportujeme, my kontrolujeme

10.08.2017 Blogy Novinky a komentáře


V České republice neexistují žádné právní nástroje, které by angažovaným občanům umožňovaly kontrolu státních peněz, jež jsou přerozdělovány na základě dotačních programů. A tak je ponecháno zcela a pouze na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) koho a jak často bude využití těchto financí kontrolovat. Níže je námět k zamyšlení, jakým způsobem bychom mohli docílit vyšší kontroly spolků, které státní finance využívají.

Kyrgyzská epopej

28.07.2017 Blogy Novinky a komentáře


Začalo to nenápadně. Hradní kancléř podpořil dopisem kyrgyzskému prezidentovi českou firmu v zahraničí. Nebylo by na tom nic špatného, kdyby firma nesídlila v polorozpadlé fabrice, neživořila v červených číslech a vlastně o ní nikdo nikdy neslyšel.

Veřejné peníze do sportu nepřerozděluje jen MŠMT

27.07.2017 Blogy Novinky a komentáře


MŠMT není zdaleka jediným subjektem, který přerozděluje veřejné peníze do sportu. Větší objemy než z ministerstva proudí do sportu z obcí a krajů. A to často velmi nesystematicky a netransparentně. O problematice jsme se dopodrobna rozepsali v naší studii, ale připravili jsme také toto shrnutí.

REBEL: Ohlédnutí za jarním setkáním v Praze

26.07.2017 Novinky a komentáře


Na jaře jsme pozvali hosty ze čtyř zemí k dialogu zasvěcenému nástrojům přímé demokracie. Ačkoliv se populistickým proudům v české společnosti daří tento pojem dezinterpretovat, v mnoha zemích světa jsou to aktuálně jediné záchvěvy demokracie, s nimiž jejich občané mohou vůbec počítat.

Korupční víceboj: Petr Čtvrtníček, Jiří Lábus a kampaň za transparentní sport

24.07.2017 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Z médii Zpravodajství


V pátek 21. července se na jednom z pražských atletických stadionů natáčel videospot k nové kampani, kterou bude Transparency International ČR spouštět v polovině srpna. Kdo se na kampani podílí a na koho se můžete těšit v chystaném kampaňovém spotu?

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 1007