Novinky a komentáře

Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího ze současné scény korupčního světa. Všeobecné dění z České republiky i sousedních států, pozvánky na akce, komentáře ke známým i méně známým kauzám. Přejeme inspirativní čtení.

Vláda chystá návrh na regulaci lobbingu

Vláda začala projednávat zákonnou úpravu lobbingu. Norma by měla zavést registr lobbistů, darů pro politiky nebo veřejné diáře. Návrh připravil tým ještě za bývalého ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera, vláda začne normu projednávat dnes.

Reportéři ČT: Firma Zemanova poradce Nejedlého se účastnila podezřelých obchodů s reklamou

15.02.2017 Novinky a komentáře Z médii


Policie rozplétá rozsáhlou kauzu nákupů a prodeje předražené reklamy, při níž mělo docházet k daňovým únikům. V podezření jsou manažeři významných firem, bývalý ministr Fischerovy úřednické vlády Rostislav Vondruška i současný poradce prezidenta Martin Nejedlý. Případem se zabýval Dalibor Bártek z Reportérů ČT.

Reportéři ČT: Soudní znalci Romana Janouška

13.02.2017 Novinky a komentáře Z médii


Roman Janoušek přesvědčil loni soud, že jeho zranění hlavy mu neumožňuje pobyt ve vězení. Tam by si měl odsedět ještě více než tři roky za těžké ublížení na zdraví v opilosti. Má ale trest ze zdravotních důvodů přerušen. Konkrétní diagnóza není známá, podléhá ochraně osobních údajů. A zatímco odsouzený pacient Janoušek je podle všech zainteresovaných velmi vážně nemocný, kdysi nejmocnější zákulisní hráč pražské politiky Janoušek se opět vrací do podnikání. Zapojil se do miliardového byznysu s nemovitostmi. Více přináší reportáž Terezy Strnadové v pořadu Reportéři ČT.

fLEXi Babiš

09.02.2017 Novinky a komentáře Transparency International


Dnes vstupuje v účinnost novela zákona o střetu zájmů, podle níž nemůže určitá část veřejných funkcionářů vlastnit média. Společnosti, v nichž drží členové vlády alespoň čtvrtinový podíl, pak nemohou obdržet nenárokové dotace a investiční pobídky. Tyto společnosti nebudou mít též dovoleno účastnit se veřejných zakázek.

Nový návrh na ochranu oznamovatelů jde do sněmovny

09.02.2017 Novinky a komentáře Z médii Whistleblowing


Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka vyjádřil podporu přijetí zákona, který by poskytl ochranu whistleblowerům. Ve sněmovně je již návrh z dílny ministra financí Andreje Babiše, ministr Chvojka přidal svoji verzi návrhu zákona. Současná úprava je nedostatečná, TI už několik let prosazuje funkční úpravu, která by poskytla oznamovatelům korupce dostatečnou právní ochranu.

Spolupráce TI ČR s Českými drahami v letech 2012–2014

09.02.2017 Novinky a komentáře Transparency International


Transparency International Česká republika (TI ČR) se na základě poptávky společnosti České dráhy, a.s. („ČD“), zúčastnila v letech 2012–2014 spolupráce na zvyšování integrity vnitřních procesů a zavádění compliance mechanismů.

90′ ČT: Nový úřad a stranické finance

07.02.2017 Novinky a komentáře Z médii Otevřené financování politických stran


Nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je personálně naplněn a může se začít připravovat na spuštění činnosti. Kampaň do parlamentních voleb již nabírá obrátky, přibližují se také prezidentské volby. Úřad tedy vkročí do monitoringu voleb rovnýma nohama – zůstává však otázkou, jak reálnou činnost zvládne. Otazníky se totiž vznáší nad personálním obsazením a nezávislostí nově vzniklého útvaru.

Neziskové ziskuchtivky

31.01.2017 Novinky a komentáře Transparency International Věcně


Všimli jste si blogu Markéty Šichtařové a Vladimíra Pikory? My ano, a protože TI je neziskovka, týká se to trochu i nás.

A nyní věcně

31.01.2017 Novinky a komentáře Věcně


Nová série článků Transparency International informující o základních souvislostech života občanské společnosti a věcí veřejných.

168 hodin: Nejasné příjmy Andreje Babiše

30.01.2017 Novinky a komentáře Z médii


Ministr financí Andrej Babiš už třetí týden vysvětluje, kde vzal téměř 1 a půl miliardy korun na nákup dluhopisů Agrofertu. Deník Echo na začátku ledna zveřejnil článek, ve kterém viní vicepremiéra, že podle daňových přiznání mu v době nákupu chybělo téměř 150 milionů korun. V reakci na to Andrej Babiš upravil vyjádření o výši svých příjmů s odkazem na to, že do předchozích vyjádření nezapočítával nezdanitelné položky. Kauza spustila dohady o transparentnosti jeho nákupů a novináři, politici, veřejnost i neziskové organizace se dožadují jasného vysvětlení.

Krást se pochopitelně nepřestalo, jen se krade jinak – sofistikovaně a v rukavičkách

30.01.2017 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Transparency International Z médii Zpravodajství


David Ondráčka, šéf české pobočky Transparency International, byl hostem interview v DVTV. S Danielou Drtinovou hovořil na téma korupce v naší zemi, a to v souvislosti s aktuálním umístěním České republiky v „Indexu vnímání korupce 2016″, kdy jsme zaznamenali markantní propad o 10 pozic na 47. místo ve světě a ztratili jsme jeden bod oproti roku 2015 – v celkovém součtu jsme tedy obdrželi 55 bodů ze 100 možných.

Vnímání korupce v Česku se zhoršilo

26.01.2017 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Z médii Zpravodajství


V žebříčku nevládní organizace Transparency International se Česko propadlo o deset příček.

Zobrazit více

Zobrazeno 1 - 12 článek z celkových 928